Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Setkání s idolem někdy bolí. Festival francouzského filmu uvedl snímek o Célinovi

Šťastné shledání. Milton Hindus (Philip Desmeules), Louis-Ferdinand Céline... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šťastné shledání. Milton Hindus (Philip Desmeules), Louis-Ferdinand Céline... | foto: Reprofoto

Snímek Céline!... Dva klauni ke katastrofě je jedním z titulů, které v rámci Festivalu francouzského filmu usilovaly o Cenu diváků TV5MONDE. Tu nakonec získal snímek Philippa Liorreta Janův syn. Ve filmu s neobvyklým názvem Céline!... Dva klauni ke katastrofě ztvárnil Denis Lavant kontroverzního francouzského spisovatele v jeho poválečném exilu v Dánsku.

Mladý americký literární badatel Milton Hindus je vášnivým obhájcem svého idolu Louise-Ferdinanda Célina i v době, která francouzskému spisovateli vůbec nepřeje: ve vlasti získal Céline za druhé světové války nálepku kolaboranta – a nedá se říci, že úplně neprávem. Na přelomu 30. a 40. let sepsal tři protižidovské pamflety a svým antisemitismem se obecně netajil. K oblibě u levicově naladěné veřejnosti mu nepomohla ani ještě dřívější práce nazvaná Mea Culpa, v níž nelichotivě vylíčil poměry v Sovětském svazu. V roce 1944 odešel Céline do Německa a později do Dánska, kde v nejistotě očekával svůj další osud (rok z toho strávil ve vazbě, další roky pak v domácím vězení). Ve Francii byl v nepřítomnosti odsouzen k propadnutí poloviny majetku a ztrátě občanských práv, v případě návratu se však obával ještě mnohem horšího osudu.

Z filmu Céline!... Dva klauni ke katastrofě

Z filmu Céline!... Dva klauni ke katastrofě

Američan Hindus má nicméně i díky geografické vzdálenosti odstup, díky němuž obdivuje Célinovy literární kvality a spisovatelovy politické potíže považuje za pouhé nedorozumění. Když je Céline ve Francii v nepřítomnosti odsouzen k propadnutí poloviny majetku a ztrátě občanských práv, Hindus rozhořčeně protestuje a organizuje petici za jeho očištění. S Célinem si vyměňují vřelé dopisy, které v roce 1948 vyvrcholí pozváním Hinduse do Célinova dánského útočiště.

Až tady vlastně doopravdy začíná snímek jednapadesátiletého režiséra Emmanuela Bourdieua: americký obdivovatel se v zapadlé dánské vísce setkává se svým idolem a jeho ženou Lucette a nadšení se zdá být téměř bezbřehé, všeobecné a upřímné. Během dalších setkání se však situace rychle komplikuje. Oba muži mají svou skrytou agendu. Hindus chce o Célinovi sepsat knihu, i když tvrdí, že nikoliv. Céline (což je o poznání nepříjemnější) vidí v Hindusovi především prostředek, jak dosáhnout veřejného očištění, jinak jím pohrdá. Nejen proto, že je Hindus tolik snaživý, ale také proto, že je Žid. Céline jen velmi nedbale skrývá své názory a nálady, svého hosta průběžně různě trápí – a nebohý Američan nakonec odjíždí zdrcený a totálně rozčarovaný ze svého idolu (napíše pak o něm knihu Zmrzačený obr). Díky setkání s Célinem si však Hindus také uvědomí své židovství v osudovém, evropském rozměru a dokáže na ně být hrdý.

Céline!... Dva klauni ke katastrofě

Francie, Belgie 2016

Režie: Emmanuel Bourdieu

Hrají: Denis Lavant, Philip Desmeules, Géraldine Pailhasová

Uvedl 19. Festival francouzského filmu

Gradující konfrontace hlavních postav (za účasti empatické, ale vůči svému muži loajální Lucette) má parametry divadelní hry a její zpracování je poměrně minimalistické, ve výsledku možná vhodnější pro televizní obrazovku než pro filmové plátno. Zapamatovatelná je tato hořká anekdota zejména díky hereckému výkonu Denise Lavanta: jeho Céline je nevábný, zlomyslný, ovšem také inteligentní a talentem obdařený mužík, který si je vědom své převahy a se svou obětí si pohrává jako kočka s myší (zpočátku, když ještě nedojde na antisemitské výpady, je na to až radost pohledět). Kanadsko-britský herec Philip Desmeules v roli naivního Hinduse zodpovědně plní zadání, ale věrohodnost tím své postavě spíše ubírá.

Bourdieův snímek patří v každém případě k tomu zajímavějšímu, co přinesl letošní Festival francouzského filmu, a pokud jej časem uvede třeba Česká televize (do divácké soutěže jej navrhla její dramaturgyně Zuzana Kopečková), nebude to chyba.

Marcel Kabát

Autor

Marcel Kabátmarcel.kabat@lidovky.czČlánky

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

Bývala jsem královna diskoték, teď jezdím na traktoru, směje se vinařka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na řetízku se jí pohupuje stříbrný traktůrek, na zádech má vytetovaný kombajn. Z Košic to vzala do jihomoravské vesnice...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...