9. listopadu 2014 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Skvosty raně středověké Evropy jsou k vidění ve Valdštejnské jízdárně

Strahovský evangeliář, Tours (?); text: kolem 860, Trevír; iluminace: Mistr... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Strahovský evangeliář, Tours (?); text: kolem 860, Trevír; iluminace: Mistr... | foto: Fotografie © 2014 Národní galerie v Praze

PRAHA Unikátní výstava raně středověkého umění byla pod názvem Otevři zahradu rajskou otevřena ve Valdštejnské jízdárně Národní galerie v Praze. Představuje umění tehdejší Evropy na exponátech svezených z celé ČR a zapůjčených z dalších šesti zemí. Vede špičkových děl umělecké plastiky či knižní kultury ukazuje mnohé příklady řemeslných výrobků denní potřeby.

V tak reprezentativní ukázce se podle hlavního kurátora výstavy Víta Vlnase nepodařilo v tuzemsku vybraná díla dané epochy dosud nikdy shromáždit. „A nikomu z nás se během života již nepoštěstí vidět je spolu pohromadě,“ řekl kurátor.

Výstava se jmenuje Otevři zahradu rajskou podle modlitby slavného Sugera (1081 až 1155), opata kláštera Saint Denis u Paříže. Opatství s benediktinským klášterem bylo založeno v 7. století a jeho bazilika bývá označována za první gotickou stavbu. Pojem rajská zahrada se používá pro označení prostoru uprostřed klášterních budov, funguje jako místo odpočinku i rozjímání.

Strahovský evangeliář, Tours (?); text: kolem 860, Trevír; iluminace: Mistr...
Berla opata Essa, jižní Itálie nebo Sicílie; přelom 12. a 13. století,...
Antifonář sedlecký, Čechy (pokračovatelé dílny Mater verbora); kolem roku 1250,...
Akvamanile ve tvaru lva, Norimberk; druhá polovina 14. století, bronz litý,...

Zorný úhel výstavy je optika benediktinského řádu v době, kdy Evropa přestává být Evropou kmenů a stává se Evropou národů, připomněl Vlnas. Benediktini se v raném středověku stali významným společenským činitelem, organizovali misie a stáli u počátku státní organizace společnosti.

Jedním z principů výstavy je plán kláštera ze St. Gallen, slavná středověká kresba ideálního modelu kláštera, která vznikla na počátku 9. století. Vzácná kresba však neopouští knihovnu opatství St. Gallen a na výstavě je reprodukovaná. Ze švýcarského kláštera byl ale zapůjčen první dochovaný zápis Řehole Benediktovy z 9. století, je jedním z nejcennějších exponátů.

Berla opata Essa, jižní Itálie nebo Sicílie; přelom 12. a 13. století,...

Berla opata Essa, jižní Itálie nebo Sicílie; přelom 12. a 13. století,...

Z českých sbírek je ve výstavě například Pasionál abatyše Kunhuty, jiné rukopisy jsou prezentovány ve faksimilích. Vlnas uvedl, že během výstavy budou některé faksimile nahrazovány originály, tak jak to umožní jejich nároky na klima a světlo. Informace o těchto změnách i výstavě jsou na webu. Národní knihovna na jediný den zpřístupní Vyšehradský kodex, ve výstavě je jeho kopie, a bude se promítat film o jeho historii a významu.

Výstava je hlavním výstupem pětiletého projektu, který v rámci grantu studuje kulturu a umění benediktinů a na nějž stát dává téměř 32 milionů korun. Samotná výstava podle Vlnase přišla na přibližně deset milionů korun. Výrazně zvýšil náklady podle Vlnase fakt, že na ni ministerstvo financí neposkytlo státní záruky, u podobných projektů v ČR i zahraniční obvyklé. Pojištění tedy muselo být hrazené komerční pojistkou. „Nejen že to zvyšuje náklady, ale je to velmi špatný signál pro naše partnery v zahraničí, komplikuje to pořádaní takto významných výstav,“ řekl Vlnas.

K výstavě, která potrvá až do března příštího roku, je připravena také řada doprovodných programů a komentovaných prohlídek. Více informací na http://vystava-benediktini.cz/cz/doprovodne-akce

Lidovky.cz, ČTK