Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Startuje seriál Kmeny. Podívejte se na ukázku z prvního dílu: Punk

Kmeny: Punk (režie Daniela Gébová). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kmeny: Punk (režie Daniela Gébová). | foto: ČT - Karel Cudlín

Rebelovat proti systému se dá různě. V chytře vystavěném a zábavném dokumentu Daniely Gébové Punk, kterým ve středu začíná nový televizní cyklus mapující městské subkultury Kmeny, to dokazují dva hlavní aktéři filmu. Ač oba mají hlavní zájem stejný, jeden je zapřisáhlý abstinent a vegan, druhý tráví svůj čas po hospodách a klubech. „Na punku mám ráda respekt k individualitě,“ říká režisérka v rozhovoru pro Lidovky.cz. Podívejte se na ukázku z prvního dílu.

Současná punková scéna rozhodně není jednolitá vlna, alespoň to dokazuje první epizoda seriálu Kmenu věnovaná právě této komunitě. Daniela Gébová zvolila i s ohledem na dramaturgický záměr seriálu představení „své“ subkultury na příkladu dvou rozdílných osobností. Představitel „starého“ punku, frontman kapely Plexis Petr Sid Hošek, prezentuje svůj život jako šťastné propíjení se všedními dny bez ohledu na to, co přijde zítra, naopak životní styl bubeníka skupiny Pipes and Pints Lukáše Vincoura působí spořádaně až asketicky. Oba spojuje punková hudba, nenávist k autoritám a respekt k individuální svobodě. Snaha „vymezovat se vůči systému tím, co dělám, nebo čím žiji“, je ostatně blízká i režisérce filmu.
Lidovky.cz: Byla jste vy sama někdy součástí nějaké subkultury, „kmene“? 
Jsem příliš velká individualistka, abych se já sama dobrovolně někam zařadila. Vladimír 518 nás zařadil do Kmene režisérů, tak možná tam patřím. Jinak v mládí jsem kolem sebe nějaké punkáče měla, ale ti jimi zůstali pořád, ať dělají cokoliv.

Kmeny na ČT 2

  • Šestnáct šestadvacetiminutových dílů natočených různými režiséry Česká televize odvysílá od března do srpna 2015, každou středu ve 22 hodin na programu ČT 2. První díl se vysílá 4. 3.

  • Na jejich vzniku se podílelo 10 režisérů: Pavel Abrahám – Motorkáři, Graffiti, Straight Edge, Bohdan Bláhovec – Rap, Goths, Daniela Gébová – Punk, Petr Hátle – Thrash metal, Meatheads, Jan Látal – Rainbow, Hipsteři, JQr – Skins, Tuning, Jan Strejcovský – Cosplay, Štěpán FOK Vodrážka – Tattoo, Jiří Volek – Hooligans, Jan Zajíček – Hackeři.

  • Info a bonusy na Kmeny.Tv.

Lidovky.cz: V čem je vám blízké téma punku, a co vám naopak na této subkultuře vadí?
Jak říkají sami aktéři filmu, neb co je mi blízké je i ve filmech, které dělám: svoboda, nebýt ovce, nastavovat zrcadlo systému tím, že s ním ve všem nemusím souhlasit a mohu se vymezovat tím, jak žiju nebo co sama dělám. Na punku mám ráda respekt k individualitě, k odlišnosti, i to, že punkáči mají smysl pro humor a umí si ho udělat sami ze sebe. A co mi vadí - mě vadí maximálně blbost lidská, ale ta se netýká konkrétně subkultur, ale má spíše obecný přesah.

Lidovky.cz: Jak dlouho trvala příprava - lokace, hledání postav - a jak dlouho samotné natáčení?
Vše probíhalo průběžně s přestávkami během celého minulého roku .

Lidovky.cz: Bylo těžké získat důvěru členů téhle komunity? Jak se vám to podařilo?
Do Kmenů, subkultur není lehké proniknout a získat jejich důvěru. Jsem ráda, že mi ji dali a že nebudu muset chodit kanálama, jak mi napůl vážně napůl s humorem vyhrožovali, když to podělám. Spíše je to otázka na ně.

Lidovky.cz: Na jaký největší problém jste během příprav a natáčení narazila?
Spíše v postprodukci nastaly jisté technické problémy, jinak vše probíhalo normálně standartně. Čili neustále něco...

Lidovky.cz:Proč jste si vybrala zrovna ony dva hlavní aktéry filmy?
Dost jsem o tom dopředu přemýšlela, koho, kde a proč vybrat. Punková komunita je poměrně různorodá a pořád jsou to punkáči, i když se od sebe dost liší. Asi právě pro tu odlišnost obou aktérů, aby to bylo jasné, kdo všechno může být punkáč. Punk není v tom, jestli pijete alkohol či jste vegan, je to v myšlení, přístupu k lidem, určitém způsobu rebelství a taky jakou posloucháte muziku. Navíc Lukáš Vincour hraje s několika výbornými punkovými kapelami, tak jsem jim mohla dát i prostor.

Hedvika  Petrželková

Autor

Hedvika Petrželkováhedvika.petrzelkova@lidovky.czČlánky
Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku
VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku

Se sychravým zimním počasím se začínají ordinace plnit lidmi s nachlazením. Stačí zvýšená teplota, rýma nebo kašel a často běžíme k lékaři. Přitom si tímto jednáním můžeme více uškodit než pomoci.