3. února 2017 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Synové draka vrátí čtenáře do dob prvních Targaryenských králů

Autor ságy Ledu a ohně, která slouží jako předloha seriálu Hra o trůny George... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autor ságy Ledu a ohně, která slouží jako předloha seriálu Hra o trůny George... | foto: HBO

USA Nová povídka George R. R. Martina z populárního světa Hry o trůny vyjde v listopadu v rámci antologie The Book of Swords (Kniha mečů). Doplní ji povídky třeba od Gartha Nyxe, Robin Hobbové a Scotta Lynche.

Příběh se odehrává 250 let před událostmi ságy Píseň ledu a ohně. Hlavními postavami jsou králové Aenys I. a Maegor Krutý. Kniha Svět ledu a ohně (česky Talpress, 2015) je Aenys popisován jako sukničkář, alchymista a snílek. Hlavně ale jako slabý panovník, který uteče při první známce nepokojů. Jeho poloviční bratr Maegor je naproti tomu despota vládnoucí železnou rukou a tvrdě trestající jakékoliv provinění. Nebojí se popravit každého, kdo by zpochybňoval jeho nárok na trůn, a moc si udržuje za pomoci obrovského draka. Ačkoliv je editiování antologií, podle jeho slov, Martinův koníček, Knihu mečů bude editovat autorův přítel Gardner Dozois. George R. R. Martin se totiž chce naplno věnovat psaní šesté knihy ságy The Winds of Winter (Vichry zimy).

Daenerys Targeryen (Emilia Clarkeová) a její milenec Daario Naharis (Michiel...
Emilia Clarkeová jako královna Daenerys v seriálu Hra o trůny.


Na svých webových stránkách spisovatel prozradil, že námět na krátký příběh vznikl už když vymýšlel krátké biografie pro postavy do výše zmíněného Světa ledu a ohně. Sdělil ovšem, že materiál už má několik let napsaný, akorát ho dal dohromady, protože nemá čas vymýšlet něco nového. „Půjde spíš o historický popis, než o tradiční příběh - hodně povídání, málo děje. Opak toho, co se snažím psát ve svých knihách,“ dodal Martin.

Sága Píseň ledu a ohně je série knižních fantasy bestsellerů. Z plánovaných sedmi knížek zatím vyšlo pět. Ta další, The Winds of Winter, by snad měla vyjít ještě letos. Epos plný intrik, válek a zrady posloužil televizní stanici HBO k vytvoření velmi úspěšného seriálu Hra o trůny, který nese název po první knize ságy. Na motivy příběh vznikla i řada videoher a deskových her.

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz