11. března 2012 15:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Připomeňte si: tak StB fotila Formana a další

Sledovaný objekt : Miloš FORMAN, Praha 1982 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sledovaný objekt : Miloš FORMAN, Praha 1982 | foto: Archiv bezpečnostních složek

PRAHA Na piazzetě Národního divadla v Praze bude od pondělka k vidění výstava s názvem Praha objektivem tajné policie. Unikátní soubor fotografií vzniklých z činnosti Správy sledování SNB tak bude znovu zpřístupněn v rámci Týdne Charty 77, který přinese i další výstavy a akce.

Výstava Praha objektivem tajné policie představuje činnost Správy sledování, jejíž zaměstnanci kromě sledovaných osob mimovolně zachycovali také podobu Prahy v 70. a 80. letech 20. století. Vznikl unikátní soubor fotografií, který má historickou a dokumentární hodnotu, ale dá se nahlížet i jako svérázný výtvarný artefakt.

"V příslušném archivním fondu Archivu bezpečnostních složek zůstaly v přílohách 7693 zachovaných svazků mimo jiné tisíce až desetitisíce fotografií a negativů získaných v řadě dalších akcí. Tyto fotografie nejsou pouze němými svědky nivelizovaného prostředí totalitní společnosti či sledovaných 'objektů', porušování jejich osobních práv, ale také výraznou výpovědí o jejich anonymních autorech," uvádí k výstavě Anna Pavlíková z Archivu bezpečnostních složek. 

Televizní kočárek

Výstavní panely přinášejí kromě fotografií také pozoruhodné informace o tom, jak snímky pro potřeby StB vznikaly:

"V první polovině roku 1976 byla správa sledování v akci 'Egon' postavena před úkol 'odhalit kanál úniku nežádoucích zpráv a písemných materiálů od pravicových skupin' do demokratického zahraničí. Sledovači řešili problém, jak zajistit maximální kontrolu předávky písemných materiálů v prostoru poměrně rozlehlého parku."

Kočárek vybavený k pořizování tajných snímků

Kočárek vybavený k pořizování tajných snímků

"Řešení nalezli v instalaci televizní soupravy do hlubokého dětského kočárku, kterou ovládala 'dvojice mladých manželů'. Příslušníci specializovaní na výrobu fotokamuflů vyrobili spolehlivý 'televizní kočárek', umožňující pořizování poměrně detailních záběrů ze vzdálenosti 15–20 metrů a celkových i z větší dálky."

Týden Charty ve Veletržním paláci

Výstava tajně pořízených fotografií, která putovala po řadě evropských měst, se do Prahy vrátila při příležitosti Týdne Charty 77, který připomíná 35. výročí vzniku dokumentu, jenž stál u zrodu hnutí odporu proti komunistickému režimu v někdejším Československu. Kolem dokumentu Charta 77 se utvořilo volné, neformální a otevřené společenství lidí různého přesvědčení, různé víry a profesí, které spojovala vůle zasazovat se o respektování občanských a lidských práv v komunistickém Československu i ve světě. Jediným stálým orgánem byla instituce mluvčích, prvními byli Václav Havel, Jan Patočka a Jiří Hájek.

Týden Charty 77 přináší i další akce. Ve Veletržním paláci začala výstava nazvaná Charta 77 v souvislostech. V pěti tematických blocích představuje například stěžejní postavy hnutí včetně filozofa Jana Patočky či kontakty s představiteli polské Solidarity.

Další část výstavy se věnuje samotné Chartě 77, na 20 panelech přibližuje, jak fungovala a ukazuje například také archy s podpisy známých osobností. Výstava se věnuje i samizdatové literatuře, Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných a přibližuje kontakty československých a polských disidentů.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!