Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Moderátor Voříšek za mlada informoval StB, tvrdí historici

Magazín

  11:32aktualizováno  12:09
PRAHA - Karel Voříšek, jedna z hlavních moderátorských tváří TV Nova, předsedal v 80. letech fakultní organizaci Socialistického svazu mládeže. Píše to skupina mladých badatelů v nové publikaci, která popisuje posledních dvacet socialistických let na Univerzitě Karlově v Praze.

Moderátor TV Nova Karel Voříšek foto: ČTK

Kniha se o Voříškovi zmiňuje v kapitole věnované činnosti Státní bezpečnosti (StB) na filozofické fakultě, upozornil server Aktuálně.cz. Kniha připomíná, že jelikož byly vysoké školy vnímány jako rizikové prostředí, měla StB v řadách pedagogů i studentů své informátory.

Jedním z nich měl být i moderátor Voříšek. "Existují příklady studentů zapojených do stranických či svazáckých struktur, od nichž StB informace čerpala dlouhodobě, např. student vědeckého komunismu a historie a zároveň předseda fakultního SSM Karel Voříšek, který informoval StB mj. o kauzách, které řešil jako předseda SSM, a o "problémových", např. věřících studentech," uvádí se ve čtyřsetstránkové publikaci "Náměstí Krasnoarmějců 2. Učitelé a studenti FF UK v období normalizace", která je volným pokračováním knihy "Prověřená fakulta".

Já a StB? Absolutní nesmysl

Voříšek byl podle autorů knihy veden jako důvěrník. Ti nemuseli s StB podepisovat závazek ke spolupráci, takže někteří důvěrníci o spolupráci s komunistickou tajnou policií nemuseli vědět. Proto mají tito lidé čisté lustrační osvědčení, kterým se také Voříšek hájí.

"Mám čisté svědomí i čisté lustrační osvědčení," uvedl pro Aktuálně.cz Voříšek, který začínal kariéru v České televizi, kde musel lustrační osvědčení doložit. Nařčení označil za absolutní nesmysl.

ČTĚTE TAKÉ:

Voříšek byl od roku 1984 členem KSČ a v letech 1983 až 1985 předsedou Fakultního výboru SSM. Jeho svazek byl v prosinci 1989 skartován, avšak jeho jméno - respektive krycí jméno Renda - se objevuje v jiných dokumentech, například v hlášeních na studentku Markétu Gubášovou, která se v polovině 80. let stýkala se Svědky Jehovovými.

Spor o chmelové brigády

V knize je populární moderátor jmenován několikrát. Například v části věnované kauze studenta Petra Soukupa, který na podzim 1983 vyvěsil na svazáckou nástěnku kritický článek o chmelové brigádě.

"Jestliže Ti jde skutečně o věc, jestliže si za svým článkem pevně stojíš a jsi o něm rozumně schopen diskutovat, zvu Tě na zasedání FV SSM," cituje se v knize Voříškova odpověď, která se na nástěnce objevila druhý den. Student Soukup nakonec skončil před disciplinární komisí a hlasovalo se o jeho vyloučení ze Socialistického svazu mládeže.

ČTĚTE TAKÉ:

Kniha jmenuje i řadu dalších svazáckých funkcionářů, se kterými udržovala kontakt StB. Mladí historici ale zdůrazňují, že smyslem knihy není hon na čarodějnice, ale popis toho, jak fakulta za normalizace fungovala.

"Věříme, že naši čtenáři nebudou přítomnost konkrétních jmen často žijících a aktivně působících lidí zneužívat k osobním či mediálním útokům. Že jejich roli v naší knize pochopí tak, jak ji vnímáme my - totiž jako šanci poukázat na konkrétních rozhodnutích a konkrétních osudech na možná dilemata, do nichž se dostávali učitelé, humanitní vědci a studenti v posledním dvacetiletí státního socialismu v Československu," uvádí v úvodu knihy.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte
První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte

Napište sobě a svému dítěti příběh začátku nového života se všemi drobnými obyčejnostmi, které přirozeně zapomínáme. Vznikne tím unikání rodinná...

Mohlo by vás zajímat