Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Úhoři mají nabito. Michálkův film je sondou do party mužů na útěku před všedností

Záběry z natáčení. Snímek Úhoři mají nabito (2018). Režie: Vladimír Michálek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záběry z natáčení. Snímek Úhoři mají nabito (2018). Režie: Vladimír Michálek. | foto: FALCON/SLOTHMACHINE

PRAHA Černá komedie režiséra Vladimíra Michálka Úhoři mají nabito vypráví příběh party mužů, kteří unikají před realitou všedních dnů. Pětici vesměs neúspěšných chlapů, kteří stále žijí v zajetí svých pubertálních snů, ztvárnili Oldřich Kaiser, Kryštof Hádek, Matěj Hádek, Jiří Vyorálek a Patrik Holubář. Snímek o touze po adrenalinu na českém maloměstě dorazí do tuzemských kin 21. února.

„Obsazení byla velká skládanka. Měl jsem potvrzené bratry Hádky a Patrika Holubáře. K nim přibyl Jiří Vyorálek, s kterým jsem pracoval na filmu Posel. A až nakonec přišel Olda Kaiser a Anna Kameníková,“ uvedl režisér Michálek. „Kaiser je ohromná osobnost a fantastický herec. Samozřejmě jeho příchodem dostala parta přirozeného vůdce. Starého veterána. Postavy ve scénáři jsou neživé figury. Ten zázrak života se stává příchodem herce,“ dodal.

Záběry z natáčení. Snímek Úhoři mají nabito (2018). Režie: Vladimír Michálek.
Záběry z natáčení. Snímek Úhoři mají nabito (2018). Režie: Vladimír Michálek.

Scénář k filmu pochází z pera Petra Pýchy, který byl počátkem ledna za scénář k filmu Olma Omerzua Všechno bude nominován na Cenu české filmové kritiky 2018. Pro hrdiny jeho příběhu se hra na URNU (Útvar rychlého nasazení) stala únikem z jejich nudných životů. Do své hry zatahují nic netušící okolí a budují v sobě falešnou představu neohrožených hrdinů. Všechno jde hladce až do okamžiku, kdy se octnou v nesprávnou chvíli na nesprávném místě a nešťastná shoda okolností změní jejich životy.

Výraznou roli získal i zpěvák skupiny Monkey Business Matěj Ruppert jako gauner, který neúspěšně přepadne benzinovou pumpu. „Jsem neherec, ale výrazně mi pomohla maska. Za vším stojí maskérna, jen ty sliny jsou moje pravé, pečlivě jsme to trénoval. Tohle není role jako z filmů od režisérů Kurosawy nebo Almodóvara, tohle je spíše postava z Terminátora,“ řekl.

Scenárista a režisér Michálek debutoval v roce 1994 filmem Amerika volně natočeným na motivy stejnojmenného románu Franze Kafky. Upozornil na sebe o dva roky později snímkem Zapomenuté světlo o těžkém životě faráře ztvárněného Bolkem Polívkou, který se snaží v době komunismu zachránit venkovský kostel. Za film Je třeba zabít Sekala z roku 1998 obdržel deset Českých lvů. K jeho dalším známějším režijním dílům patří Babí léto vyprávějící o starších lidech, kteří si chtějí ještě užívat radosti života, a film O rodičích a dětech, probírající mezigenerační vztahy. Zatím posledním Michálkovým uvedeným snímkem je komedie Prázdniny v Provence z roku 2016, která příliš neuspěla u kritiky ani u diváků.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...