Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Umělecká hodnota i atmosféra ve společnosti. Proč mohly padat aukční rekordy za Kupku a Pištěka?

Obraz Františka Kupky s názvem Divertimento II (na snímku z 26. října 2020 z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obraz Františka Kupky s názvem Divertimento II (na snímku z 26. října 2020 z... | foto: ČTK

PRAHA V nedělní online aukci galerie Kodl padaly nové české rekordy. Dílo Františka Kupky Divertimiento II se prodalo za 90 milionů korun, obraz žijícího umělce Theodora Pištěka pak za více než 25 milionů. Proč ale oba umělci přitahují pozornost sběratelů, jenž jsou ochotni za jejich díla zaplatit desítky milionů? Server Lidovky.cz se zeptal historiků a expertů na umění.

„Dlouhodobý zájem o Kupku plyne jistě z jeho proslulosti a postavení v dějinách umění, které je v rámci českých tvůrců jedinečné,“ myslí si Tomáš Winter, ředitel Ústavu dějin umění Akademie věd. Dodává, že vlastnit Kupkův obraz je poměrně vzácností, protože se na trhu objevuje méně jeho olejomaleb než například děl Emila Filly.

František Kupka - Divertimiento II.
Obraz malíře a kostýmního výtvarníka Theodora Pištěka s názvem Adieu, Guy Moll...

„František Kupka byl i uměleckým pionýrem. Je pravděpodobně i autorem prvního abstraktního obrazu. A prvenství v umění, které stejně jako věda stojí na představě neustálého posouvání lidského poznání prostřednictvím nových a nových unikátních objevů, platí za mnoho,“ vysvětluje Michal Novotný, ředitel Sbírky moderního a současného umění Národní galerie. Své vrcholné abstrakce dosáhl Kupka ve třicátých letech. 

„František Kupka vedle Kandinského, Mondriana a Maleviče patří k zakladatelům abstraktního umění,“ vidí umělcův význam Marie Rakušanová z Ústavu pro dějiny umění. Kupka navíc prožil většinu života ve Francii a tam ho zase považují za svého malíře. 

Zájem o díla Františka Kupky je setrvalý. „Kupka téměř neustále drží rekord, jen přechodně bývá vystřídán nějakým jiným umělcem, který si uzme prvenství,“ dodává Rakušanová  Připomíná, že naposledy se to podařilo loni Oskaru Kokoschkovi a jeho obrazu Praha - pohled z křižovnického kláštera z roku 1934. Ten se vydražil za téměř 78,5 milionu korun. Nedělní aukcí je ale na vrcholu znovu Kupka.

Malíř s Oscarem

Obraz Adieu, Guy Moll dnes již 88letého malíře a kostýmního návrháře Theodora Pištěka se v nedělní aukci vydražil za více než 25 milionů korun. To je absolutní rekord tuzemské dražby pro dosud žijícího českého malíře.

Historik umění Jiří Machalický zdůrazňuje, že Theodor Pištěk se celosvětově proslavil nikoliv primárně jako malíř, ale jako kostýmní tvůrce u úspěšných filmů. Za kostýmy k Formanově Amadeovi (1985) získal Oscara a za ty k filmu Valmont (1990) byl na dalšího nominován.

Je to ale přirozeně i samotná výtvarná stránka díla, které potenciálního kupce/sběratele musí oslovit. „U Pištěka je to dokonalý hyperrealistický styl, který je srozumitelný širokým vrstvám,“ připouští Winter. 

Ceně Pištěkových obrazů nahrává i fakt, že jich mnoho není. Historička umění Alice Vítková tuší, že jich v prodeji během let mohlo být zhruba jen kolem dvaceti. S tím souhlasí i Tomáš Winter, podle kterého se do oběhu dostalo Pištěkových děl ještě méně než těch Kupkových. 

Působivost realistického zobrazení červeného závodního auta na obrazu Adieu, Guy Moll ještě podtrhává fakt, že Pištěk na obrazu s přestávkami pracoval téměř čtvrt stoletý. „Je jisté, že Pištěk již žádný takový obraz nenamaluje. I v tom je jeho hodnota,“ dodává Vítková. 

„Snobský aspekt“

Na hodnotě uměleckého díla v aukci se ale pochopitelně podepisuje i mnoho jiných faktorů, které se samotnými umělci a jejich výtvarným stylem nemusí  úplně souviset. Jde spíše o materiální záležitosti. 

„Trh s uměním zohledňuje kvality, na kterých dějepisu umění nemusí zas tolik záležet: reprezentativnost obrazu (tj. jeho velké rozměry), dostupnost pro trh, ale i snobský aspekt známky statusu pro kupujícího nebo momentální atmosféra ve společnosti, nutící k ukládání finančních prostředků do perspektivních investic a šroubující ceny žádoucích děl směrem vzhůru,“ vysvětluje Marie Rakušanová. 

PŘEHLEDNĚ: Zdraží energie, potraviny i auta. Hypotéky zůstanou levné

Mobilita Čechů stoupá, roste i počet sociálních kontaktů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdo čekal, že pandemie koronaviru by mohla podstatně srazit ceny, ten se mýlil. Naopak. Na růst cen se musejí Češi...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Mobilita Čechů stoupá, roste i počet sociálních kontaktů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Mimořádně nadané děti vybočují, a to lidem vadí, říká místopředseda Mensy

Mobilita Čechů stoupá, roste i počet sociálních kontaktů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Místo abychom si mimořádně intelektově nadané děti hýčkali, narážejí spíš na překážky. Většinou jsou totiž jiné....

SOUTĚŽ: Celoroční prémiové členství u Fitshakeru a cvičební diář k tomu
SOUTĚŽ: Celoroční prémiové členství u Fitshakeru a cvičební diář k tomu

Zapojte se do soutěže o prémiové členství a cvičte tak po celý rok zcela zdarma. Výherci navíc dostanou jako bonusový dárek speciální cvičební diář...