27. července 2010 7:31, aktualizováno  8:49 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

V Praze na Vltavě dnes vystoupí Goran Bregović, vstup je zdarma

Goran Bregović | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Goran Bregović | foto: Reprofoto

PRAHA Světoznámý hudebník a skladatel filmové hudby Goran Bregović, který vystoupí dnes v Praze, si pro svůj koncert zvolil vskutku netradiční místo - jeho Svatební a pohřební orchestr totiž bude hrát přímo z Vltavy, z pontonu ukotveného mezi Karlovým mostem a mostem Legií.

A podobně jako před rokem, kdy zahrál na Staroměstském náměstí, i tentokrát si jeho hudbu můžete poslechnout zdarma - buďto z nábřeží anebo přímo z hladiny Vltavy, z lodičky, šlapadla či podobného plavidla.

Jen si musíte dát pozor, abyste se nepřevrhli, Bregovičova hudba je totiž stejná jako jméno jeho souboru, divoká, vášnivá, zároveň i tklivě smutná.

Stejná jako jeho rodiště, Bregović se totiž narodil v roce 1950 v Sarajevu, otec byl Srb, matka Chorvatka, po vypuknutí válečného konfliktu ovšem z bývalé Jugoslávie odešel a po pobytu v USA se usadil ve Francii.

Podobně pestrá je i jeho hudební minulost, původně začínal ve striptýzových barech, vystřídal i několik rockových či punkových kapel, byl ovšem také členem velice populární "jugoslávské" skupiny Bjielo dugme.

V zahraničí si jméno udělal až spoluprací s dalším sarajevským rodákem, režisérem Emirem Kusturicou, pro jehož syrové a přesto výrazně poetické filmy z Balkánu skládal hudbu. Vycházel přitom hodně z tamější lidové hudby, pracoval s jejími motivy, na něž pak velice šikovně a zároveň působivě rouboval další styly.

Ničím se přitom neomezoval, mohli jsme tak vedle sebe slyšet balkánskou romskou dechovku i rock, vyloženě popovou melodii, elektroniku i nasládlé smyčce, někdy až na samé hranici kýče. Není divu, filmová hudba bývá právě taková, často velice eklektická a přesně v tom tkví velká Bregovičova síla.

Klasickým příkladem je hudba, již Bregović napsal k historickému filmu Královna Margot z roku 1994, kdy slyšíme snad celé dějiny hudby v kostce, vždy však ku prospěchu věci. Slávu mu přinesla i hudba ke Kusturicově snímku Underground a z ní pocházející hit Kalašnikov.

Goran Bregović u nás vystupuje relativně často, dokázal zaplnit i pražskou Lucernu, kdy si jeho svéráznou směs lidové hudby, pravoslavných sborů i rocku přišli poslechnout i místní "Jugoslávci" -v sále se tak potkali jak opálení svalovci se zlatými řetězy, naditými peněženkami a jejich hollywoodské slečny, tak domácí milovníci Kusturicových filmů. Setkání možná neobvyklé, ovšem přesně v logice jak Bregoviče, tak Kusturici.

Rozhovor s Goranem Bregovičem vyjde v magazínu Pátek v pátečním vydání deníku

, Lidové noviny

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.