20. března 2018 10:20 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

V Praze probíhají přípravy na předávání hudebních Cen Anděl za rok 2017

Zpěvačka Lenny s loňským Andělem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zpěvačka Lenny s loňským Andělem. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA Ceny za nejlepší hudební počiny uplynulého roku se v úterý večer budou udělovat v pražském Foru Karlín. Nejvíce nominací na hudební Ceny Anděl mají shodně po čtyřech skupiny J.A.R. a Mirai. Obě kapely uspěly v kategoriích album, skupina a skladba roku, skupina J.A.R. přidala nominaci za videoklip Zhublas a Mirai jako objev roku. Tři nominace, z toho jednu za společný duet s Ewou Farnou, získal zpěvák David Stypka. Žánroví Andělé se letos budou ve čtyřech kategoriích udělovat během hlavního ceremoniálu.

V nominacích se dále objevují jména jako Michal Hrůza, Kapitán Demo, Barbora Poláková nebo písničkář Pokáč. Ceny budou uděleny v kategoriích Album, Skladba, Skupina, Sólový interpret a interpretka, Objev, Videoklip, Folk, Jazz, Elektronika, Alternativa a Síň slávy.

Zatímco v anketě Český slavík o vítězích rozhoduje veřejnost, o nominovaných na Ceny Anděl rozhodla nově ustavená Česká hudební akademie. V ní jsou zastoupeni odborníci z celého spektra hudební branže z řad novinářů, dramaturgů, pořadatelů koncertů i muzikantů, dosavadních držitelů Anděla. Stejná akademie ve druhém kole určí i vítěze. Na ceny může být nominován pouze interpret, který v předchozím roce vydal album. Výjimkou je Síň slávy.

Zatímco hlavní ceremoniál se bude od 21:00 odehrávat přímo v prostorách Fora Karlín, na venkovním podiu, přístupném zdarma široké veřejnosti, vystoupí od 20:00 řada hudebníků. Více informací se nachází na www.andelceny.cz.

Thom Artway, držitel Anděla za rok 2016
Mezinárodní federace hudebního průmyslu za nejprodávanější album roku 2016...
ČTK