22. dubna 2013 7:50 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

V novém dokumentu Rok bez Magora vzpomíná na Jirouse i Schwarzenberg

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Básník Ivan Jirous | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Básník Ivan Jirous | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA V pražském kině Premiere Cinemas se dnes uskuteční předpremiéra českého dokumentárního filmu Olivera Maliny Morgensterna Rok bez Magora. V dokumentu zazní ukázky z jeho rozsáhlého básnického díla i jeho politické a životní názory. Ivan Martin Jirous, přezdívaný Magor, zemřel předloni 9. listopadu.

Jako vzpomínka na odpůrce komunistického režimu vznikly dva filmy. Rok bez Magora byl poprvé uveden loni v listopadu v pražském Divadle Archa na akci Pocta českému undergroundu II. Krátce předtím měl televizní premiéru hodinový dokument Moniky Le Fay 04826 Jirous. Zatímco nejsilnější linií intimního filmu Moniky Le Fay je protagonistova rodina, Morgensternův snímek vypráví obecněji o Jirousovi jako "oficiální" osobnosti.

ČTĚTE TAKÉ:

Morgenstern vypráví v první části o Jirousovi zejména prostřednictvím vývoje skupiny Plastic People Of The Universe, druhá polovina snímku klade důraz především na vyprávění kamarádů o Jirousovi a sestřih dalších dokumentárních záběrů. Na Jirouse vzpomínají mimo jiné ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, hudebník David Koller či výtvarník David Černý. Velký prostor dostává také spoluautorka námětu a Jirousova životní partnerka v posledních bezmála dvaceti letech života, písničkářka Dáša Vokatá.

Karel Schwarzenberg na Magorově večeru - Setkání u hudby a pozie k prvnímu výročí úmrtí signatáře Charty 77 a básníka Ivana Martina Jirouse

Karel Schwarzenberg na Magorově večeru (první výročí úmrtí Jirouse)

Básník, publicista a výtvarný kritik Jirous byl významnou postavou prostředí normalizačního undergroundu. Jeho klíčovým textem byla Zpráva o třetím českém hudebním obrození z roku 1975, která byla "programovým prohlášením" českého undergroundu. Spolupracoval se skupinou The Plastic People of the Universe, z politických důvodů byl celkem osm a půl roku ve vězení. Je držitelem literární ceny Jaroslava Seiferta za celoživotní básnické dílo a ceny Toma Stopparda za sbírku Magorovy labutí písně.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz