21. května 2017 7:43 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Beze slov. V Praze začíná festival nonverbálního divadla

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: La Fabrika

PRAHA V Praze bude v neděli slavnostně zahájen druhý ročník mezinárodního festivalu nonverbálního divadla Prague Nonverbal. Slibuje přesahy mimického divadla do tance, cirkusové artistiky, objektového divadla a vizuálního umění. V prostorách La Fabrika a dalších scénách v Holešovicích potrvá do 28. května.

Představí se na něm domácí i zahraniční umělci a soubory. Sobotní slavnostní večer je věnovaný osobnostem české i světové nonverbální scény. V české premiéře zde svůj nový krátkometrážní film Scalamare uvede světoznámý choreograf českého původu Jiří Kylián.

Na večeru bude také udělena cena Silence Speaks Louder za celoživotní přínos žánru Zoje Mikotové, české režisérce a vysokoškolské pedagožce, zakladatelce Ateliéru výchovné dramatiky neslyšících na brněnské JAMU.

Hlavní zahraniční část programu tvoří inscenace britského souboru Vamos Theatre nazvaná Finding Joy. Nonverbální divadlo s maskami je ukázkou, jak zpracovat beze slov, komiksově a s nadsázkou námět z reálného života. Představí se i francouzské duo Sara Mangano a Yves Massip patřící mezi pokračovatele odkazu mima Marcela Marceaua či přední evropský mim Jos Houben z Belgie.

Z českých souborů v hlavním programu vystoupí studenti Katedry nonverbálního divadla Hudební akademie múzických umění s klaunerií Věc v režii Števa Capka a studenti Ateliéru výchovné dramatiky neslyšících JAMU Brno. V další české premiéře se představí mladá formace HOLEKTIV, jehož členky propojují mimické a taneční divadlo s cirkusovou artistikou.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz