Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 22 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Vážné zranění Forda při natáčení Star Wars má dohru. Dostane odškodnění 1,6 milionu liber

Harrison Ford | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Harrison Ford | foto: Reuters

LONDÝN Britská firma, kterou vlastní Disney, musí zaplatit 1,6 milionů liber herci Harrisonu Fordovi za újmu na zdraví a porušení bezpečnostních pravidel při natáčení posledního dílu Star Wars. Rozhodl o tom ve středu soud, informoval The Guardian. Ford se zranil při natáčení filmu Star Wars: Síla se probouzí v roce 2014, když ho přivřely hydraulické dveře.

Společnost Foodles Productions ve středu stanula před soudem, který ji uznal vinnou z porušení bezpečnostních pravidel a ohrožení na zdraví. Soud připomněl, že herce dveře mohly i zabít. K incidentu došlo ve studiích Pinewood v Londýně. Znalci uvedli, že se dveře chovaly v podstatě jako „tupá gilotina“.

Ford si vymknul kotník a zlomil dvě kosti v levé noze. Vrtulník ho ihned dopravil do nemocnice k lékařskému ošetření. V nemocnici musel absolvovat dvě operace. Při první mu dali šrouby do zlomenin kosti holenní a lýtkové, druhá byla na plastické chirurgii kvůli hlubokým tržným ranám na levé ruce.

Jak ke zranění došlo popsal Harrison Ford s humorem v Tonight Show Jimmyho Fallona:

Soudce Francis Sheridan uvedl, že firma selhala v komunikaci s Fordem. „Největší chybou společnosti bylo neinformování herce. Když máte k dispozici odhad rizika a nikomu o něm neřeknete, k čemu takový odhad je? Kdyby pana Forda alespoň zapojili do diskusí na toto téma, mohl být přinejmenším varován před tímto nebezpečím a vyhnout se mu,“ řekl soudce podle The Guardian.

Žalobce Andrew Marshall řekl, že Ford prošel dveřmi při zkoušce ještě s jedním hercem a zmáčkl tlačítko na zavření dveří při druhé generálce. Když šel zpátky dveřmi do lodě, domníval se, že se ještě nenatáčí a dveře se tedy nezavřou stejně jako při ostatních zkouškách.

Dveře byly uzpůsobeny tak, aby je mohl zavřít operátor pro speciální efekty, jakmile dostane příslušný signál. Štábu bylo řečeno, že musí reagovat dostatečně rychle. Přesto dokázali dveře zastavit, až když byly na 90 % zavřené. Marshall sdělil, že mohly zabít jednoho nebo dva lidi.

Ve vyjádření Harrisona Forda stálo: „Nebyla dodržena základní pravidla a scéna byla nastavena jinak než měla být.“

Han Solo (Harrison Ford) a Žvejk (v anglickém originále Chewbacca) po třiceti...
Unikne loď Millennium Falcon s kapitánem Hanem Solem? Odpověď přinese sedmý díl...

V prosinci Ford o incidentu vtipkoval v britské talk show „The Jonathan Ross Show“. Prohlásil, že za starých času by se takové dveře ovládaly kladkou. „Ale nyní máme hodně peněz a nové technologie, takže postavíme hydraulické dveře, které se zavírají rychlostí světla,“ dodal a ještě přihodil sprostou nadávku.

Kvůli zranění se natáčení přerušilo na dva týdny. Star Wars: Síla se probouzí se dostal mezi velmi úspěšné filmy – celosvětově vydělal 2 miliardy dolarů.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.