Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Vážné zranění Forda při natáčení Star Wars má dohru. Dostane odškodnění 1,6 milionu liber

Harrison Ford | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Harrison Ford | foto: Reuters

LONDÝN Britská firma, kterou vlastní Disney, musí zaplatit 1,6 milionů liber herci Harrisonu Fordovi za újmu na zdraví a porušení bezpečnostních pravidel při natáčení posledního dílu Star Wars. Rozhodl o tom ve středu soud, informoval The Guardian. Ford se zranil při natáčení filmu Star Wars: Síla se probouzí v roce 2014, když ho přivřely hydraulické dveře.

Společnost Foodles Productions ve středu stanula před soudem, který ji uznal vinnou z porušení bezpečnostních pravidel a ohrožení na zdraví. Soud připomněl, že herce dveře mohly i zabít. K incidentu došlo ve studiích Pinewood v Londýně. Znalci uvedli, že se dveře chovaly v podstatě jako „tupá gilotina“.

Ford si vymknul kotník a zlomil dvě kosti v levé noze. Vrtulník ho ihned dopravil do nemocnice k lékařskému ošetření. V nemocnici musel absolvovat dvě operace. Při první mu dali šrouby do zlomenin kosti holenní a lýtkové, druhá byla na plastické chirurgii kvůli hlubokým tržným ranám na levé ruce.

Jak ke zranění došlo popsal Harrison Ford s humorem v Tonight Show Jimmyho Fallona:

Soudce Francis Sheridan uvedl, že firma selhala v komunikaci s Fordem. „Největší chybou společnosti bylo neinformování herce. Když máte k dispozici odhad rizika a nikomu o něm neřeknete, k čemu takový odhad je? Kdyby pana Forda alespoň zapojili do diskusí na toto téma, mohl být přinejmenším varován před tímto nebezpečím a vyhnout se mu,“ řekl soudce podle The Guardian.

Žalobce Andrew Marshall řekl, že Ford prošel dveřmi při zkoušce ještě s jedním hercem a zmáčkl tlačítko na zavření dveří při druhé generálce. Když šel zpátky dveřmi do lodě, domníval se, že se ještě nenatáčí a dveře se tedy nezavřou stejně jako při ostatních zkouškách.

Dveře byly uzpůsobeny tak, aby je mohl zavřít operátor pro speciální efekty, jakmile dostane příslušný signál. Štábu bylo řečeno, že musí reagovat dostatečně rychle. Přesto dokázali dveře zastavit, až když byly na 90 % zavřené. Marshall sdělil, že mohly zabít jednoho nebo dva lidi.

Ve vyjádření Harrisona Forda stálo: „Nebyla dodržena základní pravidla a scéna byla nastavena jinak než měla být.“

Han Solo (Harrison Ford) a Žvejk (v anglickém originále Chewbacca) po třiceti...
Unikne loď Millennium Falcon s kapitánem Hanem Solem? Odpověď přinese sedmý díl...

V prosinci Ford o incidentu vtipkoval v britské talk show „The Jonathan Ross Show“. Prohlásil, že za starých času by se takové dveře ovládaly kladkou. „Ale nyní máme hodně peněz a nové technologie, takže postavíme hydraulické dveře, které se zavírají rychlostí světla,“ dodal a ještě přihodil sprostou nadávku.

Kvůli zranění se natáčení přerušilo na dva týdny. Star Wars: Síla se probouzí se dostal mezi velmi úspěšné filmy – celosvětově vydělal 2 miliardy dolarů.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Mayské matky pravděpodobně rodily v saunách, prozradila badatelka Eleni Dimelisová
Mayské matky pravděpodobně rodily v saunách, prozradila badatelka Eleni Dimelisová

Jak vypadal život mayských rodin? A jak tehdejší ženy prožívaly mateřství? Zeptala jsem se jedné z mála českých odbornic na mayskou kulturu, Eleni...