27. července 2016 14:59 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Vážné zranění při natáčení Star Wars. Forda mohly dveře i zabít, zjistili vyšetřovatelé

Harrison Ford. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Harrison Ford. | foto: Reuters

LONDÝN Už jsou to dva roky, co se herec Harrison Ford ošklivě zranil při natáčení nejnovějšího dílu Star Wars: Síla se probouzí. Přivřely ho tehdy hydraulické dveře na vesmírné lodi Millenium Falcon. Až nyní ale Disney uznal porušení bezpečnostních pravidel v Pinewood studiích u Londýna, uvedly The New York Times.

V úterý dceřinná společnost Foodles Productions uznala dvě obvinění u britského soudu. „Byl to předvídatelný incident,“ píše Britská kancelář pro zdraví a bezpečnost, regulátor bezpečnosti na pracovišti, ve svém prohlášení.

Foodles Production uvádí, že spolupracovala při vyšetřování a dodává: „Bezpečnost našich herců a týmu byla vždy nejvyšší prioritou.“

Herec v pasti

V červnu 2014 se Harrison Ford dostal do pasti, když ho uvěznily dálkově ovládané dveře lodi Millenium Falcon (legendární loď patřící jeho postavě Hanu Solovi – pozn. red.). Dveře ho přivřely a zavíraly se dál, ačkoli do nich bušil a křičel o pomoc. Dveře navíc váží zhruba jako malé auto, stojí ve zprávě Britské kanceláře pro zdraví a bezpečnost.

Jak ke zranění došlo předvedl Harrison Ford s humorem v Show Jimmyho Fallona:

Herec si vymknul kotník a zlomil dvě kosti v levé noze. Vrtulník ho dopravil do nemocnice k lékařskému ošetření. Natáčení se zastavilo na dva týdny, informují The New York Times.

K čemu je ten knoflík?

V prosinci Ford o incidentu zavtipkoval i v britské talk show „The Jonathan Ross Show“. Prohlásil, že za starých času by se takové dveře ovládaly kladkou. „Ale nyní máme hodně peněz a nové technologie, takže postavíme hydraulické dveře, které se zavírají rychlostí světla,“ dodal a ještě přihodil sprostou nadávku.

Han Solo (Harrison Ford) a Žvejk (v anglickém originále Chewbacca) po třiceti...
Unikne loď Millennium Falcon s kapitánem Hanem Solem? Odpověď přinese sedmý díl...

„Někdo si asi řekl, co to je za tlačítko,“ vyprávěl dál Ford s imitujícím výrazem ve tváři, který značil snahu zmáčknout knoflík. Herec doteď neví, kdo zavírání dveří spustil.

Smrtelný incident

Prokurátoři popsali nehodu jako potenciálně smrtelnou. Nejhorší výsledek odvrátilo to, že došlo k nouzovému zastavení dveří.

S posudkem obžaloby ale nesouhlasí advokát Angus Withington, který společnost zastupuje. Tvrzení plánuje napadnout. Trest se společnost dozví 22. srpna.

Lidovky.cz
F. Lesniak Kolik za to dostal? 6:55 20.8.2016