Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vážné zranění Forda při natáčení Star Wars má dohru. Dostane odškodnění 1,6 milionu liber

Kultura

  19:00
LONDÝN - Britská firma, kterou vlastní Disney, musí zaplatit 1,6 milionů liber herci Harrisonu Fordovi za újmu na zdraví a porušení bezpečnostních pravidel při natáčení posledního dílu Star Wars. Rozhodl o tom ve středu soud, informoval The Guardian. Ford se zranil při natáčení filmu Star Wars: Síla se probouzí v roce 2014, když ho přivřely hydraulické dveře.

Harrison Ford foto: Reuters

Vážné zranění při natáčení Star Wars. Forda mohly dveře i zabít, zjistili vyšetřovatelé

Společnost Foodles Productions ve středu stanula před soudem, který ji uznal vinnou z porušení bezpečnostních pravidel a ohrožení na zdraví. Soud připomněl, že herce dveře mohly i zabít. K incidentu došlo ve studiích Pinewood v Londýně. Znalci uvedli, že se dveře chovaly v podstatě jako „tupá gilotina“.

Ford si vymknul kotník a zlomil dvě kosti v levé noze. Vrtulník ho ihned dopravil do nemocnice k lékařskému ošetření. V nemocnici musel absolvovat dvě operace. Při první mu dali šrouby do zlomenin kosti holenní a lýtkové, druhá byla na plastické chirurgii kvůli hlubokým tržným ranám na levé ruce.

Jak ke zranění došlo popsal Harrison Ford s humorem v Tonight Show Jimmyho Fallona:

Soudce Francis Sheridan uvedl, že firma selhala v komunikaci s Fordem. „Největší chybou společnosti bylo neinformování herce. Když máte k dispozici odhad rizika a nikomu o něm neřeknete, k čemu takový odhad je? Kdyby pana Forda alespoň zapojili do diskusí na toto téma, mohl být přinejmenším varován před tímto nebezpečím a vyhnout se mu,“ řekl soudce podle The Guardian.

Žalobce Andrew Marshall řekl, že Ford prošel dveřmi při zkoušce ještě s jedním hercem a zmáčkl tlačítko na zavření dveří při druhé generálce. Když šel zpátky dveřmi do lodě, domníval se, že se ještě nenatáčí a dveře se tedy nezavřou stejně jako při ostatních zkouškách.

Dveře byly uzpůsobeny tak, aby je mohl zavřít operátor pro speciální efekty, jakmile dostane příslušný signál. Štábu bylo řečeno, že musí reagovat dostatečně rychle. Přesto dokázali dveře zastavit, až když byly na 90 % zavřené. Marshall sdělil, že mohly zabít jednoho nebo dva lidi.

Ve vyjádření Harrisona Forda stálo: „Nebyla dodržena základní pravidla a scéna byla nastavena jinak než měla být.“

Han Solo (Harrison Ford) a Žvejk (v anglickém originále Chewbacca) po třiceti...
Unikne loď Millennium Falcon s kapitánem Hanem Solem? Odpověď přinese sedmý díl...

V prosinci Ford o incidentu vtipkoval v britské talk show „The Jonathan Ross Show“. Prohlásil, že za starých času by se takové dveře ovládaly kladkou. „Ale nyní máme hodně peněz a nové technologie, takže postavíme hydraulické dveře, které se zavírají rychlostí světla,“ dodal a ještě přihodil sprostou nadávku.

Kvůli zranění se natáčení přerušilo na dva týdny. Star Wars: Síla se probouzí se dostal mezi velmi úspěšné filmy – celosvětově vydělal 2 miliardy dolarů.

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat