Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 21 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Zpráva o naší době. Umělec Martin Cihlář připravuje svoje výstavy velmi pečlivě

Vzpomínky z výprav. Cestovní deníček Michala Cihláře z Normandie, kam se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vzpomínky z výprav. Cestovní deníček Michala Cihláře z Normandie, kam se... | foto: REPRO MICHAL CIHLÁŘ

PRAHA Michal Cihlář je všestranný umělec, zabývá se mnohobarevným linorytem, koláží, kresbou, známé jsou jeho deníčky z cest nebo reklamní tvorba pro pražskou zoologickou zahradu. Vytvořil i několik knih fotografií, vydaných nakladatelstvím Gallery, které z nečekaných úhlů portrétují několik spíš exotických zemí, jako je například Kuba. Tentokrát vystavuje v pražské Galerii Smečky své systematicky utvářené koláže a zmíněné deníčky z cest, které jsou mimořádně působivým a půvabným dokladem naší doby.

Michal Cihlář patří k nepřehlédnutelným osobnostem českého současného umění. Přirozeně navazuje na tvorbu minulých generací, ale přitom si zvolil vlastní, nezaměnitelnou cestu. Má celoživotní program, sbírá různé motivy vystřižené z časopisů, které později, když jich nastřádá dost, sestavuje do promyšlených a přitom zábavných koláží. Kdysi navštívil v Paříži Jiřího Koláře, který ho svým způsobem práce inspiroval. Ten měl totiž svou tvorbu založenou na deníkovém přístupu, také sbíral rozmanité motivy a po určité době je pak na základě vlastních metod vycházejících z jeho psané poezie sestavoval do koláží.

Výstava Michala Cihláře se zaměřuje hlavně na koláž, ale přináší i výběr z jeho náročně vytvářených mnohobarevných linorytů, ve kterých vychází z podobných principů jako v koláži, kdy podle určitých pravidel skládá třeba lístky na tramvaj (Veselá jízda, 1982) nebo jiné podobné motivy (Nástěnky, 1982, Paruky, 1985).

Do jeho vtipných grafik i koláží se promítá přívětivý i černý humor. S až neuvěřitelnou trpělivostí kdysi vystřihával z černých kronik, které pravidelně vycházely v novinách, fotografie zemřelých a zaznamenával i jejich data úmrtí. Pak je nalepil a takto vzniklou koláž pojmenoval Žili byli (1983). Jinou typickou koláž nazval 962 brejlatejch (1986–1987) a vřadil do ní i svůj portrét.

Je docela přirozené, že se výstava uskutečňuje v Galerii Smečky, kterou vlastní společnost Pražská plynárenská. Ta totiž před lety z iniciativy Jaroslava Kořána založila jedinečnou sbírku české koláže. Tato výstava ovšem nepředstavuje umělcovu retrospektivu, soustřeďuje se jen na některé okruhy jeho tvorby. Je tu série raných koláží, v nichž volil rozmanité postupy při rozřezávání a skládání motivů. Nejrozsáhlejším vystaveným projektem se staly Trojice, v nichž vychází z motivů založených právě na tomto počtu. Ten se stal i základem výstavní koncepce, začíná už ve výkladních skříních a pak pokračuje ve výstavních sálech. Vznikal víc než dvacet let (1984–2007) a přes jednoduchý princip je velmi působivý.

Výstava je zakončená deníčky, které umělec pořizuje na všech svých cestách do nejrůznějších zemí. Předem si je pečlivě připravuje, kombinuje v nich texty a jemné perokresby s kolážemi či asamblážemi, vkládá do nich lístky, vylisované rostliny či samolepky. Stejně jako v kolážích nebo barevných linorytech se v nich zrcadlí jeho až neskutečná trpělivost, spojená s nevyčerpatelnou tvůrčí invencí.

Michal Cihlář připravuje každou ze svých výstav velmi pečlivě, má pokaždé pro daný prostor dokonale vymyšlenou koncepci, v zásadě tedy nikdy nepotřebuje kurátora. Nevystavuje příliš často, ale jeho originálně řešené instalace vždy vzbuzují zaslouženou pozornost.

MICHAL CIHLÁŘ: TO JSEM SI TO POLEPIL

Galerie Smečky, Praha, do 29. 6.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.