20. listopadu 2017 6:30 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Královna Alžběta II. a princ Philip slaví platinové výročí, palác vydal portrét

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Fotografie anglické královny Alžběty II. a jejího manžela prince Philipa k... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotografie anglické královny Alžběty II. a jejího manžela prince Philipa k... | foto: Reuters

LONDÝN Britský královský pár v pondělí oslaví 70. výročí svatby a Buckinghamský palác při této příležitosti vydal o víkendu nový fotografický portrét královny Alžběty II. a jejího manžela, prince Philipa.

Alžběta a Philip se poprvé setkali v roce 1934 na svatbě jeho bratrance. Vzali se ve Westminsterském opatství 20. listopadu 1947, kdy bylo Alžbětě 21 let. Královské veselky, pořádané dva roky po skončení druhé světové války, se zúčastnilo množství státníků a členů královských rodin z celého světa. O šest let později Alžběta usedla na trůn.

Nejnovější portrét zachycuje královnu podle agentury Reuters ve stejné róbě, kterou si vzala před deseti lety na bohoslužbu k výročí diamantové svatby, a to i se zlatou broží ve tvaru skarabea s rubínem a diamantem, kterou ji daroval Philip v roce 1966.

Pár je na snímku před portréty krále Jiřího III. a královny Šarloty, kteří spolu žili 57 let, což bylo druhé nejdelší královské manželství, po Alžbětě a Philipovi, kterým je jednadevadesát, respektive šestadevadesát let.

Ale jejich svazek se stále zdá být pevnou skálou v bouři britské politiky i změn ve světě, poznamenala agentura AP.

Oslava první platinové svatby v královské rodině v britských dějinách se má odehrát v soukromí, bez plánovaných veřejných akcí. Královská rodina se prý sejde k večeři na zámku Windsor.

V létě roku 1951 se její otec, který vládl jako král Jiří VI. vážně roznemohl. Umřel v únoru následujícího roku, když byla Alžběta v Keni. Bylo jí šestadvacet, měla manžela a dvě děti, přesto působila jako křehká dívenka, která sotva unese těžkou královskou korunu. (Archivní snímek z roku 1953 zachycuje mladou královnu s chotěm, princem Philipem.)
Britská královna Alžběta II. a princ Filip drželi minutu ticha za oběti útoku.

„Celé ty roky byl, jednoduše řečeno, mou silou a oporou,“ pochválila Alžběta svého chotě při zlatém výročí v roce 1997. „Královna je obdařena neobvykle velkou dávkou tolerance,“ vysvětloval zase Philip tajemství úspěchu jejich manželství.

Královský pár má čtyři děti, osm vnoučat a pět pravnoučat.

ČTK
  • 0Diskuse
Najdete na Lidovky.cz