Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Američana propustili po třiceti letech díky testu DNA. Hned se oženil

Cornelius Dupree s manželkou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cornelius Dupree s manželkou | foto: ČTK

DALLAS/PRAHA Déle než třicet let seděl Američan Cornelius Dupree v texaském vězení za zločiny, které nespáchal. Nyní se pokouší začlenit do života po boku ženy, s níž dvacet let udržoval vztah na dálku.

Před více než třiceti lety byl Cornelius Dupree odsouzen k trestu odnětí svobody ve výši pětasedmdesáti let. V úterý však seznal dallaský soudce Don Adams dnes jednapadesátiletého Texasana nevinným. Z vězení byl Dupree podmínečně propuštěn již vloni v létě, nyní se ale dočkal definitivního pardonu a osvobození.

"Je to radost, být zase volný," uvedl během tiskové konference, která se konala hned po úterním slyšení. Budova soudu byla zcela zaplnina lidmi, kteří přišli neprávem vězněnému Dupreemu vyjádřit podporu, včetně jeho manželky a bratra, kterému bylo v době nástupu do výkonu trestu jen osm let. Závěrečného slyšení se zúčastnilo také několik bývalých vězňů, kteří prošli podobnou životní situací.

"Slova nestačí na to, abych popsal, co všechno jsem ztratil. Především jsem ztratil oba rodiče," řekl také Dupree a dodal, že má "pocit, že systém potřebuje být opraven".

Dupreeho případ je přitom jen jedním z dvou set pětašedesáti, které byly v posledních letech ve Spojených státech znovu otevřeny v rámci projektu Innocence ("Nevina"), aby mohly být pomocí dodatečných testů DNA znovu prozkoumány usvědčující důkazy. Tyto případy jsou v amerických médiích a u veřejnosti zdrojem nekončících debat a nyní ústí ve volání společnosti po reformě justičního systému a v některých státech především po zrušení trestu smrti.

Americký justiční systém je podle mnoha publikovaných ohlasů podkopaný veřejnou nedůvěrou, a to zejména přijde-li na praxi identifikace podezřelých, která hrála stěžejní roli i v Dupreeho procesu. "Mylná identifikace svědkem nebo obětí se ukázala být jedinou příčinou chybných usvědčení ve Spojených státech," řekl k problematice jeden z vedoucích projektu Innocence Barry Scheck.

Identifikovali ho mylně z fotografie
Cornelius Dupree byl v roce 1979 chybně usvědčen z únosu, loupeže a znásilnění. Spolu s dalším podezřelým Anthonym Massingillem je oběť zločinù podle policejních fotografií mylně identifikovala jako muže, kteří ji znásilnili poté, co ji měli spolu s jejím přítelem unést v autě a oloupit.

Po třiceti letech ve vězení byl vloni podmínečně propuštěn, nikoliv však na základě závěrů přezkoumání, k němuž dával opakovaně podněty, ale za dobré chování... Výsledky testů DNA nicméně vzápětí potvrdily jeho nevinu..

Rok 2010 v obrazech

"Musím přiznat, že cítím i zlost, ale teď už hlavně radost," svěřil se podle zpráv CNN "znovuzrozený" Dupree, jenž nyní žije v Houstonu se svou manželkou. Se Selmou Perkinsovou navázal kontakt, když byl ve vězení, a na dálku spolu udržovali vztah bezmála dvacet let. Vzali se hned druhý den poté, co byl Dupree vloni propuštěn.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Dětská psycholožka: Sociální sítě mají na psychiku teenagerů negativní i pozitivní dopad
Dětská psycholožka: Sociální sítě mají na psychiku teenagerů negativní i pozitivní dopad

Stále více dětí trpí psychickými poruchami. Nevyhýbají se jim ani úzkosti a deprese. Ty se často objeví v období dospívání, kdy děti žijí více ve...