Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Američanka nestárne. V 17 letech vypadá jako roční batole

Nestárnoucí dívenka (vlevo) na snímku s mladší sestrou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nestárnoucí dívenka (vlevo) na snímku s mladší sestrou | foto: Reprofoto

LONDÝN/PRAHA Již šestnáct let fascinuje lékaře a genetické inženýry ojedinělý případ Američanky Brooke Greenbergové, jejíž tělesný i duševní vývin se zastavil ve věku necelého jednoho roku.

Tento týden se odborníci sjedou na konferenci do Londýna, aby si sdělili poznatky, jež by mohly přinést nový vhled do problematiky procesů lidského stárnutí.

Do jednoho roku věku se Brooke Greenbergová, narozená poblíž města Baltimore v Marylandu, vyvíjela bez problémů. Pak ale prošla několika zdravotními kolapsy, jejichž příčiny se lékařům nedařilo objasnit, a její vývin se z větší části zastavil. Jako by zamrzla v čase, v sedmnácti letech stále měří jen šestasedmdesát centimetrů a váží něco málo přes sedm kilogramů. Stáří jejích kostí by odpovídalo dítěti ve věku deseti let, stále má však své první, mléčné zuby. Bez problémů rozeznává zvuky, vyjadřuje se hlasem i gestikou, není ale schopná mluvit. Podle lékařů u ní došlo k výpadku synchronizace stárnoucích procesů jednotlivých částí organismu.

"Domníváme se, že trpí poškozením genu či genů, jež určují způsob, jakým se lidské tělo vyvíjí a stárne. Proto by mohl případ Brooke objasnit mnohé otázky týkající se procesů lidského stárnutí," citoval britský list The Daily Telegraph vyjádření profesora Richarda Walkera z Jihofloridské univerzity, který se případem Greenbergové zabývá již několik let.

Lék na Alzheimerovu a Parkinsonovu nemoc?
"Její geny podléhají mutaci, která způsobuje, že stále vypadá a chová se, jako by se okolo ní zastavil čas. Kdyby se nám podařilo porovnat její genom s normální verzí, snad bychom rozpoznali, které z genů a jakým způsobem řídí pochody lidského stárnutí," uvedl také Walker a dodal, že poznatky z výzkumu by pak bylo možné aplikovat zejména při léčbě obávaných stařeckých onemocnění, jakými jsou například Alzheimerova či Parkinsonova choroba.

"Porovnávací testy DNA by měly ukázat zmutované geny, které bychom se pak v laboratorních podmínkách pokusili aplikovat zvířatům, abychom zjistili, zda jsme jejich využitím schopni zastavit stárnutí organismu či jeho částí," vysvětlil Walker své vědecké záměry. Základní studie případu "nestárnoucí" dívky (Case Study of a Girl Who Doesn’t Age) je veřejnosti dostupná na internetových stránkách americké Společnosti pro aplikovaný výzkum stárnutí (SARA).

Rodiče Brooke Greenbergové Melanie a Howard se podle svých slov rozhodli poskytnout DNA své dcery k účelům lékařského výzkumu v naději, že by jeho výsledky mohly pomoci nemocným lidem. "Brooke je úžasné dítě. Je velmi hodná a bezprostřední. Sice žvatlá jako půlroční mimino, ale neustále komunikuje a my vždy poznáme, co chce sdělit," svěřil se její otec. Greenbergovi mají kromě Brooke ještě o tři roky mladší dceru Carly, jež se vyvíjí zcela obvyklým způsobem.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...