28. května 2013 9:03 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Anette Beningová slaví pětapadesátiny. Prosadila se i díky Formanovi

Annette Beningová a Julianne Mooreová na slavnostním předávání cen Zlatý glóbus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Annette Beningová a Julianne Mooreová na slavnostním předávání cen Zlatý glóbus | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Americká herečka Anette Beningová se do povědomí diváků zapsala například jednou z hlavních rolí v pětioscarovém filmu Americká krása nebo jako markýza de Merteuil z Valmota Miloše Formana.

Ačkoli si zahrála v řadě dalších úspěšných filmů, na cenu nejžádanější, Oscara, zatím nedosáhla. Čtyřikrát na Oscara nominovaná Beningová, která má od roku 2006 svou hvězdu na hollywoodském chodníku slávy, oslaví 29. května pětapadesátiny.

Absolventka divadelní konzervatoře v San Franciscu začínala jako divadelní herečka a sklízela úspěchy na Broadwayi. V polovině 80. let hrála v několika televizních seriálech (Miami Vice), jedním z prvních filmů, kde dostala šanci, byl Formanův Valmont. První nominaci na Oscara si vysloužila za film Švindlíři (1991), další pak za Americkou krásu (2000), Božskou Julii (2005) a v roce 2011 za roli lesbické matky ve filmu Děcka jsou v pohodě.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!