13. června 2019 8:36 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Architekt a designér Šípek tvořil osobitě, hravě a s humorem, oslavil by 70 let

Architekt Bořek Šípek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Architekt Bořek Šípek. | foto: MAFRA

Praha  Dílo architekta a designéra Bořka Šípka, který se narodil před 70 lety, 14. června 1949, nikdy nepostrádalo osobitý rukopis, hravost a vtip. Již zesnulý umělec, který za úřadování Václava Havla ovlivnil podobu Pražského hradu, spolupracoval i se světovými designérskými firmami. Vedle domů navrhoval též nábytek, vázy, jídelní servisy, ale třeba také kliky u dveří. Stál za podobou Laviček Václava Havla, které v posledních letech vyrostly na řadě míst po celém světě.

Šípek vystudoval nábytkový design na Střední uměleckoprůmyslové škole v Praze. Vysněnou architekturu absolvoval až po své emigraci v roce 1968 do Německa v Hamburku. Později studoval i filozofii, která ovlivnila jeho architektonické myšlení. Poprvé na sebe upozornil krátce po třicítce skleněným domem v Hamburku, který navrhl pro sestru. Vhodnější půdu pro své myšlenky však našel v Nizozemsku, kde si v roce 1983 otevřel architektonické a designérské studio.

Jako designéra jej od 80. let proslavila práce pro ikonu světového designu italskou Driade, tvořil ale také pro další významné firmy jako Wittmann, Swarovski, Leitner či Quartet v Rakousku, švýcarskou Vitra nebo Sévres a Saint-Gobain ve Francii.

Po listopadu 1989 se vrátil do Československa, kromě práce na Pražském hradě také se skláři Petrem Novotným a Liborem Fafalou v Lindavě na Českolipsku spoluzaložil sklářskou huť Ajeto. Vyučoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, na vysoké škole ve Vídni, později byl profesorem a děkanem Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci.

Se zpěvačkou Leonou Machálkovou měl Šípek, který zemřel 13. února 2016 ve věku 66 let, syna Artura. Kromě něj se Šípkovi v manželství s nizozemskou choreografkou Hillary Udenovou narodili ještě synové Milan a Dalibor.

ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.