Středa 26. února 2020svátek má Dorota 3 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

ASI.JATKA: Onomatopoie po vietnamsku. Jaké zvuky vydávají zvířata?

Do Thu Trang | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do Thu Trang | foto: Vasily Kostomarov

V předtáčce silvestrovského pořadu Lucie Výborné jsem byla součástí trojlístku hostů. Takových externistů, řekla bych. Seděli jsme s britským vědcem Michaelem Londesboroughem a „Italem v kuchyni” Emanuelem Ridim a povídali si o různém pojetí Vánoc, tradicích a rozdílech. Ty se ukázaly hlavně ve chvíli, kdy se paní Výborná zeptala, jak dělají zvířata v našich jazycích (točili jsme se kolem pohádek).

Oba přítomní pánové probouzeli svoje vnitřní zoo, já jsem dost zaostávala. Takže jsem teď našla pár vietnamských citoslovcí, abych i já mohla rozumět “našemu” zvířectvu. A sdílím. Předpokládám, že se mohou lišit i podle severovietnamského, středovietnamského a jihovietnamského přízvuku.

Do Thu Trang
Do Thu Trang

Kočka – Meo meo, ale prej když je ztracená nebo hladová, prej dělá Ngao.

Pes – Gâu gâu.

Žába – Quệch quệch nebo Ếch ộp.

Kráva – Ùm bò.

Slepice – Cục tác [Kukták].

Kohout – Ò ó o o.

Ovce – Ba, bà, nebo Be be.

Prase – Ụt ụt nebo ủn ỉn.

Kůň – Hí hò.

A had je takový univerzál – Ssssssssss.

Ale nejvíce jsme se nasmáli při citoslovci kýchání.

V angličtině Achooo, v italštině Etciù. A vietnamsky Hắt xì hơi! (hátsíhoj). Tak teda Na zdraví! A pěknej advent plnej hezkejch zvuků.

Zdrojem pro vietnamskou zvířečtinu (řečtinu?!) byly stránky www.michellerobinla.com a vietnamesepod101.com. Rozhovor bude online na konci roku.

Do Thu Trang

Patří ke generaci Vietnamců v Česku, kteří každodenně porovnávají rozdíly - ty kulturní i generační. Narodila se ve Vietnamu. Do Česka přicestovala s rodinou jako pětiletá a dlouhou dobu vyrůstala v české rodině. Na střední škole chtěla být diplomatkou, potom ale vystudovala Marketing a PR a Česko-německá studia na Karlově univerzitě. Sama o sobě píše, že se pohybuje kolem marketingu, startupů, copywritingu a IT. O svém životě v Česku píše na blogu Asijatka.cz. Je svobodná, bezdětná, má české a vietnamské občanství.

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Jak se falšuje maso. Šunku bez „éček“ by nikdo nekoupil, říká odborník

Maso se nejčastěji prodává ve vakuově balených plastových obalech na miskách z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Podvody s potravinami jsou staré jako lidstvo samo. Jen se postupně změnily metody. „Za záměnu hovězího masa za koňské...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Karlův most v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...