Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

DNA testy ukázaly, že bývalý belgický král je otcem umělkyně Boëlové. Albert II. prý procesem nesmírně trpí

Bývalý Belgický král Albert II. s manželkou Paolou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý Belgický král Albert II. s manželkou Paolou. | foto: Reuters

Brusel Po letech soudních sporů v pondělí bývalý belgický král Albert II. přiznal, že je biologickým otcem Delphine Boëlové. Umělkyně o uznání jeho otcovství usilovala od roku 2013, informoval server listu La Libre Belgique. V roce 2018 soud někdejšímu panovníkovi nařídil, aby se podrobil testu DNA. Dosud ale výsledek zůstával tajný.

„Jeho Veličenstvo král Albert II. vzalo na vědomí výsledky odběru DNA, kterou poskytl na základě žádosti odvolacího soudu v Bruselu. Vědecký závěr ukazuje, že je biologickým otcem paní Delphine Boëlové,“ uvedl v prohlášení právní zástupce bývalého panovníka, kterému je nyní 85 let.

O to, aby Albert II. uznal, že je jejím otcem, usilovala Boëlová soudní cestou od roku 2013. Nyní jednapadesátiletá sochařka tvrdila, že její matka, baronka Sybille de Selys Longchampsová, měla s králem v 60. a 70. letech minulého století poměr. Právě z tohoto vztahu se podle výsledku testu DNA v roce 1968 narodila Boëlová. Albert byl přitom od konce 50. let ženatý a jeho manželka Paola mu v letech 1960, 1962 a 1963 porodila tři děti.

Albert II. se stal králem v roce 1993 po smrti svého staršího bratra Baudouina I. V roce 2013 abdikoval ve prospěch svého syna Philippa. Albert dlouhodobě odmítal, že by byla Boëlová jeho nemanželskou dcerou. Loni v květnu se nakonec na základě rozhodnutí soudu testu otcovství podrobil. Jinak mu hrozila pokuta 5000 eur (126 000 korun) denně do doby, než vzorek DNA poskytne.

Umělkyně Delphine Boëlová se svojí dcerou v roce 2008.

Umělkyně Delphine Boëlová se svojí dcerou v roce 2008.

V pondělním prohlášení král zdůraznil, že se od narození Boëlové nepodílel na žádných rozhodnutích týkajících se její výchovy a vzdělání a vždy respektoval „vazbu, která existovala mezi paní Delphine Boëlovou a jejím zákonným otcem“. Podle svých právníků bývalý král dlouholetým procesem, který Boëlová vyvolala, „nesmírně trpí“.

Belgický server RTBF upozornil, že Boëlová nebude mít jako nemanželská dcera krále nárok na žádné peníze od státu a nezíská ani místo v pořadí nástupnictví na trůn. Po smrti Alberta II. by ale mohla dostat část dědictví.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!