24. října 2016 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Bývalý baskytarista Rolling Stones Bill Wyman oslaví osmdesátiny

Bývalý basista Rolling Stones | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý basista Rolling Stones | foto: Shutterstock

PRAHA Baskytarista Bill Wyman stál u zrodu skupiny Rolling Stones, se kterou natočil desítky písní slavných po celé planetě. V roce 1992 však kapelu po 30 letech bouřlivého života opustil a vydal se na sólovou dráhu. Dnes se Wyman, který byl ze „Stounů“ nejstarší a 24. října oslaví osmdesátiny, věnuje svým koníčkům, mezi které patří fotografování a archeologie.

Je známý svou vášní pro hledání pokladů, mimo jiné vyvinul a uvedl na trh vlastní detektor kovu.

Wyman, vlastním jménem William George Perks, se narodil v londýnském předměstí Penge. Od deseti let hrál na klavír, ve 13 letech zvítězila baskytara. Ke „Stounům“ naskočil po konkurzu v roce 1962.

S kapelou prošel zlaté i zlé časy. Jeho přesná hra spolu s bubny Charlieho Wattse byla pilířem stounovské, prý nikdy nechybující rytmické sekce.

Už v době působení v Rolling Stones vydával sólová alba, proto jeho odchod nebyl překvapivý. Později k tomu řekl, že je rád, že se jich zbavil, protože s nimi byl otrávený. Podle něj jeho tvůrčí potenciál šel vniveč, neboť Mick Jagger a Keith Richards si uzurpovali monopolní právo na skládání všech písní.

Wyman v roce 1997 založil kapelu The Rythm Kings (v roce 2005 zahráli i v Praze), kterou tvoří například bývalí spoluhráči Erika Claptona. Jejich desky jsou směsí blues, soulu a rokenrolu. Wyman je také autorem pamětí s názvem Stone Alone. Zrealizoval také několik fotografických výstav.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!