Úterý 18. února 2020svátek má Gizela 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Cenu za mír získal Liou Siao-po. 'Je to kriminálník,' bouří se Čína

Liou Siao-po | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Liou Siao-po | foto: Reprofoto

OSLO Nobelovu cenu za mír získal vězněný čínský disident Liou Siao-po. V Oslu to oznámil ředitel norského Nobelova institutu Geir Lundestad. Čínského básníka a literárního kritika na ocenění navrhovali i Václav Havel a čeští zákonodárci. Čína reaguje výhružkami, cenzurou zpráv i mobilní komunikace.

Čínské ministerstvo zahraničí prohlásilo, že udělení ceny za mír Liou Siao-poovi "naprosto odporuje principům" tohoto ocenění. Dodalo, že rozhodnutí norského výboru bude mít negativní dopad na vztahy mezi oběma zeměmi.

Čína označila udělení ceny Liouovi za "nepřátelské gesto". Liou je podle ní běžný "kriminálník, který byl odsouzen čínskými soudy za porušení čínského zákona". Disident je v současnosti ve vězení, kam jej soud poslal loni na 11 let za "podvracení státní moci".

"Udělení mírové ceny Liouovi jde naprosto proti zásadám ocenění a zároveň představuje rouhání proti mírové ceně," uvedlo ministerstvo. Cena by podle něho měla propagovat mezinárodní přátelství a odzbrojení.

Podle zpráv zpravodajských serverů BBC a CNN se snaží Čínská vláda dělat vše proti tomu, aby se zpráva o novém laureátovi Nobelovy ceny nedostala do širokého povědomí občanů. Na území Číny tak kupříkladu přerušuje vysílání jejich televizního i internetového zpravodajství. Podle dalších ohlasů jsou rovněž systematicky zadržovány sms zprávy obsahující výrazy "Nobel", "disident" či laureátovo jméno.

Předseda výboru považuje kritiku za normální
Čínské úřady se také snažily redukovat povědomost v Číně o udělení ceny. Například v hotelích, kde se běžně ubytovávají turisté, a na dalších turisty navštěvovaných místech mají televize mezi programy i americkou stanici CNN. Dnes však zůstávala obrazovka černá, a to při vyhlašování ceny i při následných komentářích.

Havel i Schwarzenberg udělení ceny vítá

Bývalý prezident prezident Václav Havel je rád, že se Nobelův výbor nenechal zastrašit čínským varováním a že Nobelovu cenu míru čínský disisent  dostal. Havel byl jedním z těch, kteří disidenta na cenu nominovali.
Někdejší český prezident uvedl, že Liou "je přesně ten typ angažovaného občana, kterému takové ocenění náleží".
"Rád bych znovu ocenil vznik Charty 08 a všechny její signatáře i jejich rodiny. Uznání zaslouží rovněž norský Nobelův výbor za to, že se nenechal zastrašit čínským varováním a nenadsadil ekonomické zájmy nad lidská práva," zdůraznil Havel, sám bývalý disident a světoznámý kritik porušování
lidských práv.

"Je to dobrá zpráva. Liou Siao-po a organizace Charta 08 má můj obdiv. Dejž to pánbůh budou moci pokračovat," řekl Karel Schwarzenberg. Dodal, že doufá, že se Čína "zachová rozumně" a nezačne kvůli ceně "vyvádět".

Nobelův výbor upozornil, že Čína je v postavení hospodářské i politické mocnosti, což s sebou nese i rostoucí zodpovědnost. Je normální, že velké mocnosti pak čelí zvýšené kritice, poznamenal předseda výboru Thorbjoern Jagland.

Čínští obhájci občanských práv vyznamenání disidenta uvítali. Jeho manželka Liou Sia řekla, že je rozhodnutím Nobelova výboru nadšena, a naléhavě vyzvala čínskou vládu, aby jejího muže propustila.

Povzbuzení pro demokratické hnutí
"Je to povzbuzení pro demokratické hnutí," řekl aktivista Jao Li-fa. "Mezinárodní společenství ukazuje, že se zajímá o ty, kteří se v Číně spolupodílí na demokratickém hnutí a prosazují lidská práva," dodal.

Další kritik režimu Pao Tchung překvapen nebyl. "Samozřejmě si ji (cenu) zasloužil," řekl. Podle něj to ukazuje, že úsilí čínských občanů o uplatňování svých práv "si získalo pozornost a povzbuzení mezinárodního společenství".

Nově oceněnému už veřejně pogratuloval i dalajlama. "Rád bych využil této příležitosti k opětovné výzvě vládě Číny, aby propustila Liou Siao-poa a další vězně svědomí, kteří byli zavřeni za to, že uplatňovali svou svobodu vyjadřování," vzkázal dalajlama žijící v indickém exilu.

Čína Norsko předem varovala, že udělení ceny Liouovi by mělo důsledky pro vztahy obou zemí. Peking ostře odsoudil i udělení Nobelovy ceny tibetskému duchovnímu vůdci dalajlamovi v roce 1989.

Liou Siao-po je první čínský disident, který Nobelovu cenu za mír dostal.

Disidentské hnutí se v nejlidnatější zemi světa vynořilo poté, co Peking před třemi desetiletími zahájil hospodářské reformy, zatímco politický režim se nezměnil. Agentura AP naznačila, že ocenění disidenta by v Číně mohlo podnítit debatu o případném zahájení demokratických reforem.

Kdo je Liou Siao-po?

Čtyřiapadesátiletý spisovatel a literární kritik Liou Siao-po patří k nejpřednějším čínským bojovníkům za lidská práva. Angažoval se v prodemokratickém hnutí v roce 1989 a je jedním z duchovních otců Charty 08, v níž se několik set čínských osobností předloni vyslovilo pro zlepšení lidských práv v Číně. Jako inspirace posloužila aktivistům československá Charta 77. Ještě před zveřejněním jejího obsahu byl však Liou zatčen a za podvracení státu loni odsouzen k jedenácti letům vězení.

Letošní nositel Nobelovy ceny za mír se narodil 28. prosince 1955 ve městě Čchang-čchun na severozápadě Číny. V roce 1984 absolvoval magisterské studium literatury na univerzitě v Pekingu, na stejné škole získal o čtyři roky později doktorát. Během studia pobýval na univerzitách v USA a Norsku.

Sílící demokratizační hnutí v Číně v roce 1989 donutilo Lioua vrátit se do vlasti, kde se ihned zapojil do organizování studentských protestů. Za svou činnost byl zatčen a odsouzen k téměř dvouletému odnětí svobody. Po propuštění vyučoval na univerzitě literaturu, zanedlouho mu ale byla výuka zakázána. Kritika čínského systému vlády jedné strany vynesla Liouovi v letech 1996 až 1999 druhý pobyt ve vězení, tentokrát v převýchovném pracovním táboře. Oženil se zde s názorově spřízněnou Liou Sia, další nepřehlédnutelnou postavou disidentského hnutí.

Po propuštění nepřestal Liou poukazovat na zakázaná témata. Kritizoval třeba čínskou vládu za politiku vůči Tibetu v době, kdy touto čínskou autonomní oblastí zmítaly protičínské nepokoje. Vysloužil si tím pozornost západních médií a organizací, které se zabývají lidskými právy. Dosud nejvýznamnějším Liouovým počinem je sepsání Charty 08, v němž se několik set čínských osobností navrhlo 19 opatření ke zlepšení lidských práv v Číně.

Loni v lednu vyjádřilo podporu čínskému disidentovi více než padesát signatářů a příznivců Charty 77, letos v únoru jej pak čeští zákonodárci nominovali na Nobelovu cenu za mír. Nezávisle na české iniciativě byl Liou nominován také slovenskými poslanci. Za svou nebojácnost a nastolování palčivých témat obdržel Liou několik cen, včetně české ceny Homo Homini (2009), udělované nadací Člověk v tísni.

Spoluzakladatel Charty 77 Václav Havel nedávno veřejně vyslovil v komentáři otištěném v deníku New York Times přání, aby Nobelovu cenu dostal právě Liou Siao-po. "(Udělením ceny) by Nobelův výbor dal signál Liouovi i čínské vládě, že mnoho lidí v Číně i po celém světě sympatizuje s ním i s jeho vizí svobody a lidských práv pro 1,3 miliardy čínských občanů," napsal Havel společně s dalšími signatáři Charty 77 Danou Němcovou a Václavem Malým.

Loni získal cenu Obama, před tím třeba i Arafat
K výzvám po udělení ceny Liou Siao-poovi se připojili i minulí držitelé Nobelovy ceny za mír, jako je arcibiskup Desmond Tutu a tibetský duchovní vůdce dalajlama. Připojila se i velká skupina čínských vědců, spisovatelů a právníků, stejně jako sinologové působící mimo Čínu.

Stejně jako ostatní Nobelovy ceny je mírová cena dotována částkou v přepočtu zhruba 26,5 milionu korun českých. Noví laureáti si je převezmou 10. prosince ve Stockholmu a Oslu.

Loni získal cenu překvapivě americký prezident Barack Obama. Ve světě to vyvolalo převážně údiv, protože Obama byl ve funkci teprve několik měsíců.

Mezinárodní polemiku vyvolalo udělení ceny Nobelovy ceny za mír v roce 1994 palestinskému předákovi Jásiru Arafatovi a izraelským politikům Šimonu Peresovi a Jicchaku Rabinovi.

,
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

TIP: Jak vybrat hračky, které jsou nejen zábavné, ale také bezpečné
TIP: Jak vybrat hračky, které jsou nejen zábavné, ale také bezpečné

Hračka musí být pro dítě bezpečná. Jestli tomu tak opravdu je, vám prozradí její obal. Nemusíte ani luštit drobná písmena, jen se naučte rozpoznávat znaky, které bezpečnost garantují.