30. května 2013 21:15 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Chirurg Bohdan Pomahač převezme v Olomouci čestný doktorát

Světově proslulý chirurg Bohdan Pomahač přednášel v Praze na sympoziu v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM).  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Světově proslulý chirurg Bohdan Pomahač přednášel v Praze na sympoziu v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). | foto: ČTK

OLOMOUC Celosvětově uznávaný plastický chirurg Bohdan Pomahač dostane příští týden v Olomouci čestný doktorát. Udělí mu jej Univerzita Palackého, jejíž lékařskou fakultu Pomahač před léty absolvoval, řekl mluvčí univerzity Radek Palaščák.

Před novináře v nemocnici v americkém Bostonu poprvé předstoupila Carmen Tarletonová, které v únoru český plastický chirurg Bohdan Pomahač transplantoval obličej.

Před novináře v nemocnici v americkém Bostonu poprvé předstoupila 1. května Carmen Tarletonová, které v únoru český plastický chirurg Bohdan Pomahač transplantoval obličej.

Doktorát českému chirurgovi žijícímu v USA, který v roce 2011 jako jeden z prvních na světě provedl úspěšnou celkovou transplantaci obličeje, univerzita udělí při příležitosti 440. výročí svého založení.

"Bohdan Pomahač je ceněn nejen pro svou odbornost, ale také osobní zodpovědnost a přístup k pacientům. V neposlední řadě je osobností, která nikdy nezapomněla na to, že základy jejího odborného růstu byly položeny na Lékařské fakultě Univerzity Palackého. Jeho další růst dokládá kvalitu medicínského vzdělání na alma mater," uvedl děkan lékařské fakulty Milan Kolář.

Bohdan Pomahač

Bohdan Pomahač absolvoval obor všeobecné lékařství na olomoucké univerzitě v roce 1996. Poté nastoupil na Brigham and Women's Hospital Boston, kde působil nejprve v laboratoři zabývající se genovým transferem do kožních buněk a později přešel na chirurgickou kliniku. Od roku 2004 zaměřuje svůj výzkumný zájem na problematiku obličejové transplantace. V roce 2007 se stal vedoucím popáleninového a traumatologického centra a vedoucím týmu se specializací na transplantace obličeje. V současné době se věnuje problematice transplantací horních a dolních končetin a zvažuje rozšíření programu na další těžce nahraditelné nebo dosud nenahraditelné orgány jako průdušnice či břišní stěny.

Čestný titul převezme vedoucí popáleninovo-traumatologického centra a týmu se specializací na transplantace obličeje na bostonské Brigham and Women's Hospital příští čtvrtek. Dostane jej za významný přínos k rozvoji metod plastické chirurgie v oblasti obličejových rekonstrukcí. Ocenění převezme v olomouckém Arcibiskupském paláci.

O den dříve se Olomoučanům představí na přednášce s názvem Rekonstrukce obličeje transplantací, která je součástí cyklu vědeckopopulárních přednášek významných absolventů Univerzity Palackého. Součástí jeho návštěvy bude ve středu vpodvečer také mimořádná talk show ve velké posluchárně Teoretických ústavů Lékařské fakulty UP, kterou povede David Hrbek z Muzea umění.

Česká transplantační nadace mu loni udělila výroční cenu za rozvoj transplantační medicíny.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz