Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Nadace ocenila Bohdana Pomahače za transplantaci obličeje

Světově proslulý chirurg Bohdan Pomahač přednášel v Praze na sympoziu v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM).  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Světově proslulý chirurg Bohdan Pomahač přednášel v Praze na sympoziu v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). | foto: ČTK

Českému plastickému chirurgovi Bohdanu Pomahačovi žijícímu v USA, který jako jeden z prvních na světě provedl úspěšnou transplantaci obličeje, udělila Česká transplantační nadace výroční cenu za rok 2012 za rozvoj transplantační medicíny.

Cenu převezme na čtvrtečním slavnostním večeru ve Strahovském klášteře, "Rozhodli jsme se udělit mu výroční cenu, protože udělal mimořádný výkon a provedl první transplantaci celého obličeje v USA," vysvětlil předseda správní rady nadace Štefan Vítko.

"Je to obrovská čest, které se mi dostává, a obrovská pocta," řekl Pomahač a ocenil zájem o svoji práci i to, že může pár dní pobýt v Praze.

Vítko připomněl, že Pomahač odešel do USA jako absolvent olomoucké medicíny a vypracoval se ve špičkového odborníka. Řekl, že transplantace tváře byla považována za téměř nemožnou. Člověk se zohavenou tváří je vyřazen ze společnosti a český chirurg podle něj dokázal, že transplantace tváře jako transplantace orgánu, který není životně důležitý, má pro člověka mimořádný význam, protože ho vrací do života.

ČTĚTE TAKÉ:


Pomahač dosud provedl se svým týmem v bostonské nemocnici Brigham and Women´s hospital čtyři transplantace obličejů a transplantaci obou horních končetin v úrovni předloktí. Na dárce pro transplantaci obličeje nyní čeká jedna pacientka a na transplantaci horních končetin dvě.

Pacienti, kteří už transplantaci podstoupili, jsou všichni po zákroku déle než rok, ten úplně první 3,5 roku. "Všem se daří skvěle, naprosto předčili očekávání, která jsme měli, zejména z hlediska návratu funkce, tak i toho, že mají prakticky minimální nebo žádné komplikace," řekl.

Patrné je u všech vylepšení funkce, citlivosti i pohyblivosti obličeje. Po operaci měli ještě "drobnou procedurku", obvykle to bylo malé přitažení kůže, případně náprava chrupu, což ale souvisí s jejich původním úrazem. "Takže obecně máme velmi příjemný pocit z toho, jak se našim pacientům daří, a doufáme, že tato pozitivní zkušenost přispěje k tomu, že budeme schopni naše techniky rozvíjet dále a nabídnout více pacientům v budoucnu, kteří to budou potřebovat," shrnul Pomahač.

Podoba se nepřenáší

Uvedl, že při transplantaci k přenosu podoby nedochází, každý člověk má specifický tvar lebky, což ovlivní i tvar měkkých tkání. Rodinám dárce nehrozí, že by poznaly svého zemřelého příbuzného. Pacienti si na novou tvář velmi rychle zvykli. Úrazem ztratili podobu a nyní mají hlavně touhu vypadat lidsky. "Jsou až úzkostliví, aby o to (novou tvář) nepřišli, berou léky a starají se o sebe," řekl Pomahač.

Každá operace přinesla poučení, ať už jde o přípravu operace, operační techniky i jak se o pacienty dál starat. Lékaři tak mohou postupy více standardizovat, což do budoucna může snížit náklady. Na program získal Pomahač grant od ministerstva obrany USA, jedna operace s tříměsíční pooperační rehabilitací vyjde na 250.000 dolarů.

Pomahač zvažuje rozšíření programu o další těžce nahraditelné nebo dosud nenahraditelné orgány, jako průdušnice, kombinace dolní a horní končetiny či břišní stěna. Všechny poznatky publikuje, takže jsou k dispozici všem. "Nesnažíme se nic držet pod pokličkou pro sebe, jde primárně o pacienty na celém světě," řekl Pomahač.

K možnosti transplantovat obličeje také v Česku Vítko uvedl, že v USA jsou takových pacientů desítky ročně, v Česku by jich ale bylo málo. "Vyvíjet metodu pro jednoho, dva nemocné, tak vždy začínáte znovu. Takže nejsem si jist, jestli v ČR by se metoda ujala, ale jsem si téměř jist, že někteří čeští plastičtí chirurgové by toho byli schopni," řekl. Celkově bylo na světě transplantováno přes 20 obličejů a asi 60 rukou.

,
Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?
OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?

Dvacet testerek z řad čtenářek eMimina mělo možnost ochutnat jedinečné toustís od Penamu. Jak jim chutnaly, co si z nich připravily a jak je celkově zhodnotily?