13. července 2019 11:30, aktualizováno  12:45 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Čtyři stovky lidí se přišly rozloučit s onkologem Josefem Kouteckým

Zesnulý Josef Koutecký, zakladatel dětské onkologie v Československu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zesnulý Josef Koutecký, zakladatel dětské onkologie v Československu. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Zhruba čtyři sta lidí se v sobotu přišlo rozloučit s českým lékařem Josefem Kouteckým do baziliky Nanebevzetí Panny Marie na Strahově. Zemřel minulý pátek ve věku 88 let. V 60. letech založil v Československu dětskou onkologii, za šedesátiletou lékařskou praxi zachránil život tisícům dětí. Pohřbu se zúčastnil kromě jiných i lékař a poslanec ODS Bohuslav Svoboda a rektor Karlovy Univerzity Tomáš Zima.

Od roku 1978 vedl Koutecký ve Fakultní nemocnici v Motole první samostatné oddělení dětské onkologie, z něhož se o pět let později stala Klinika dětské onkologie. Zatímco v počátcích oboru přežívala tři procenta dětí, které onemocněly rakovinou či leukémií, dnes je to přes 80 procent.

Pohřeb se konal v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Strahově.
Dětský onkolog Josef Koutecký zemřel 5. července 2019 ve věku 88 let.


„Znal jsem ho už jako student, předsedal v doktorské komisi, před kterou jsem stál. Byl to člověk, který neváhal pomoci komukoliv, ať pacientům, tak i kolegům a blízkým. Předával své bohaté životní zkušenosti, lidské i odborné, všem svým kolegům a pokračovatelům. Setkávali jsme se při koncertech, protože miloval vážnou hudbu,“ řekl ČTK Zima. Oba se setkali také jako kolegové, když byl Koutecký děkanem druhé lékařské fakulty.

Zádušní mši za Kouteckého sloužil opat Michael Josef Pojezdný, který ji sloužil také za druhou ženu Kouteckého Jitku, když zemřela.

V roce 1996 dostal za svou práci od prezidenta Václava Havla medaili Za zásluhy II. stupně. V roce 2010 obdržel hlavní Národní cenu projektu Česká hlava za celoživotní dílo a výzkum v oboru dětské onkologie a před pěti lety převzal Cenu J. E. Purkyně.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!