1. prosince 2016 17:15 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Druhý muž na měsíci Buzz Aldrin byl evakuován z jižního pólu, v 86 letech

Letadlo evakuující Buzze Aldrina | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo evakuující Buzze Aldrina | foto: Mike Lucibella, NSF

Bývalý vojenský pilot a astronaut Buzz Aldrin byl ve čtvrtek evakuován z Jižního pólu, který jako turista navštívil. Druhý muž, který vstoupil na povrch Měsíce, byl ve věku 86 let transportován poté, co se mu zhoršil zdravotní stav. Z americké výzkumné stanice McMurdo by měl být přepraven na Nový Zéland, informovala agentura Reuters.

Buzz Aldrin byl na náklady NSF (National Science Foundation) přepraven nákladním letadlem LC-130. Jeho zdravotní problémy nebyly blíže specifikovány, ale převážen byl ve stabilizovaném stavu na doporučení lékaře. Co nejdříve by měl být přepraven na Nový Zéland.

Bývalý astronaut ještě před pár dny sdílel na svém twitterovém účtu několik fotek z odletu na Jižní pól, kde píše, že je připraven na cestu.

Buzz Aldrin proslul jako člen Apolla 11, kdy jako druhý muž po Neilu Armstrongovi stanul 20. července 1969 na povrchu měsíce. Je členem Národní letecké síně slávy, má svou hvězdu na Hollywoodském chodníku a zahrál si také menší role ve filmu Transformers 3 nebo v seriálu Teorie velkého třesku.

Buzz Aldrin
NASA: Buzz Aldrin na Měsíci 20. července 1969. Kosmonauta nemohl vyfotit nikdo...
Jan Farář

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?