Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Dvanáctiletý malíř vydělává miliony. Zaměstnává i své rodiče

Kieron Williamson. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kieron Williamson. | foto: www.kieronwilliamson.com

NORWICH Říkají mu Mini Monet. Nebo zázračné dítě. Je z Británie, jmenuje se Kieron Williamson a přesně před dvěma týdny oslavil dvanácté narozeniny. I přes svůj útlý věk má však na svém bankovním kontě již slušnou sumu. Za vydělané peníze si koupil dům, z nich také dává plat rodičům, které zaměstnává. Vydělává si totiž prodejem obrazů, které maluje.

Za sebou má mladý Brit již nespočet výstav. Z těch pokaždé jeho obrazy mizí během několika minut. Nejrychleji se zatím vyprodala jeho druhá výstava pořádaná v roce 2009, kdy se jeho obrazy prodaly během 14 minut.

ČTĚTE TAKÉ:

Za těch několik let se jeho styl proměnil. Pastely mladý talent vyměnil za olejové barvy, u maleb krajin ale zůstal. Jak sám přiznává, nejvíce ho inspiruje Norfolk, ze kterého pochází, a Cornwall. Právě ta krajina, kterou poprvé namaloval a která natolik zaujala obchodníky s uměním, že z malého chlapce učinili hvězdu.

K přírodě má ostatně tento nadaný chlapec, který se kromě malování věnuje i psaní hororu, velmi vřelý vztah. „Málokdo se zastaví, aby si přivoněl k růžím,“ popisuje náturu svého syna jeho matka Michell Williamsonová pro deník The Guardian. „Ale to je přesně to, co on dělá.“ Kromě toho má jako každý jiný kluk rád fotbal a ve volném čase jezdí na kole.

Sen? Nakreslit stádo krav

Jeho obrazy kupuje široká klientela z celého světa. Poslední výstavu navštívili kupci z Německa, Nového Zélandu i Indonésie. Na ní také prodal 40 obrazů v přepočtu za více než 12 milionů korun.

Protože ale Kieron není plnoletý, jeho stále rostoucí finance a majetek spravují rodiče, píše deník The Guardian. Matka Michell Williamsonová je ředitelkou Kieronovy společnosti a s pomocí dětského advokáta a účetního dohlíží na jeho jmění. Otec zase pro společnost nakupuje a prodává obrazy.

Kieron Williamson.

Kieronovi rodiče uznávají, že jsou často terčem kritiky za to, že je platí jejich vlastní syn. Jiná alternativa ale přitom moc nepřichází v úvahu. Zaměstnat někoho cizího totiž znamená vyplácet mu i vyšší plat. A tak padlo rozhodnutí, že Kieronova společnost bude rodinný podnik. Kieron si přitom uvědomuje, že je živitelem rodiny.

Kromě toho, že chce zvelebit dům, v němž Williamsonovi bydlí, plánuje koupit i malý pozemek a na něm chovat stádo krav. „Rád bych namaloval dobytek, který stojí v potoce, ale neměl jsem ještě štěstí, abych nějaký viděl,“ vysvětluje svůj úmysl.

A jeho rodiče o tom už údajně jednají s farmáři. Taková investice se jim totiž zcela jistě vrátí.

,

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...