31. října 2019 5:18 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Euforii, svrbění i mrazení či víru v sebe sama. Co vše dal Cirk la Putyka členům souboru?

Pád železné opony je zároveň i pojítkem mezi Cirkem La Putyka a prestižním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pád železné opony je zároveň i pojítkem mezi Cirkem La Putyka a prestižním... | foto: Tomáš Třeštík

Divadlo, které balancuje mezi několika žánry, a zjevení na české divadelní scéně. Na jaře příštího roku oslaví soubor nového cirkusu Cirk La Putyka deset let od založení projektem Cesty. Inscenace popisuje cesty cirkusového umění v Čechách za posledních sto let. Jak na své působení nahlížejí samotní členové company? A co jim jejich desetiletá cesta dala? Server Lidovky.cz oslovil osm z nich.

1) Co pro vás Cirk La Putyka znamená?

2) Co vám účinkování a práce v souboru dala a vzala?

Andrej Rády

1) Cirk La Putyka pro mě znamená tuhle to a tuhle ono - součást života, sociologickou sondu, přátelství, program, umělecký vybití, umělecký nabití, motivaci, cirkusový kurzy pro děti, odpočinek, zábavu. V tý „součásti“ života je tak nějak všechno.

2) Soubor mi snad ani nic nevzal. Dal mi pocit, že i tým může zazářit, dal mi zážitky, ale třeba i povinnost platit DPH.

První polovina inscenace ukazuje vývoj cirkusu od začátku 20. století do roku...
Cirk La Putyka: Family, plakát

Jiří Kohout

1) Světe div se, bude to náhoda, ale napadá mě jedno slovo, dokonale vystihující to, jak Cirk La Putyka vnímám. Cesta. Ano, je to cesta, po které kráčíme se svými přáteli už přes deset let. Je to cesta trnitá a klikatá a nikdy nevíme, co nás čeká za další zatáčkou. Krásné na tom je, že kráčíme po té cestě kupředu a že i cesta může být cíl. Ať žijí všechny naše cesty!

2) Nedokážu odpovědět konkrétně. Důležitý je vnitřní pocit, že neustále dává víc, než bere.

Alexandr Volný

1) Putyka je soubor, kde je všechno možné i nemožné.

2) Nejsem čistokrevný putykář, ale dá se říct, že mi dala určitou svobodu a volnost, které jsem potřeboval po desetiletém angažmá v Laterně Magice. Poskytla mi možnost se přetransformovat z baleťáka na cirkusáka. Vzalo mi to trochu zdraví, energii a čas.

Daniel Komarov

1) Cirk La Putyka je pro mě ideální prostředí pro uskutečnění bláznivých nápadů a snů. Místo velkých příležitostí, posouvání vlastních hranic a možnosti si vyzkoušet nebo se naučit něco nového.

Daniel Komarov

2) Putyka mi vzala asi spoustu času a sil. Ale dala mi velké množství zážitků, spoustu zajímavých lidí a nespočet nacestovaných kilometrů po celém světě.

Jan Balcar

1) Radost. Euforii. Vděčnost. Pokušení. Možnosti. Rozhled. Svrbění a mrazení. Kilogramy odpovědnosti. Tuny stresu. Megatuny práce. Příležitost vyzkoušet si nevyzkoušené. Vystoupit, myšleno z komfortní zóny. Noty. Beaty. Decibely. Prostoooooor!

2) Komunitu. Nemám moc s čím srovnávat, ale jsme fakt velká parta. Marně bych v ní hledal někoho, s kým bych nezašel na pivo. I když většinou mají všichni mnohem větší svaly. A co mi vzal? Nějaký ty hodiny spánku. A iluzi, že se v životě dá stihnout všechno.

Šárka Bočková

1) V rámci Cirku La Putyka znám nejdůvěrněji hereckou crew, která je pro mě skupinou lidí, kteří mi dali důvěru stejně jako já jim, kteří se nikdy nebáli nových výzev, vždycky uměli dřít a být si navzájem oporou. Nespočet zádrhelů a situací, které nás zaskočily, a to na jevišti i v životě, jsme vždy společnými silami ladně přeskočili a často se jim dříve nebo později zasmáli.

Šárka Bočková

2)  Dal mi příležitosti, posléze práci, důvěru sama v sebe i náš tým, krásná setkání, krásné spolupráce, spoustu cest, touhu objevovat, schopnost spadnout a znovu se postavit, možnost vytvořit si vlastní umělecký názor, rozvíjet jevištní pohybovou estetiku, která mě baví. Ale bohužel také spoustu modřin, odřenin, spálenin, únavy, sem tam nějaké to zranění a dost nejistou vidinu budoucnosti.

Jiří Weissmann

1) Docela dost. Dalo by se to nazvat druhou rodinou. Lidi, s kterými se vidím skoro každý den, s některými už deset let, jsou mými kolegy, parťáky, kamarády, kteří dokážou podpořit, ale taky samozřejmě pořádně vysát.

Jiří Weissmann

2) Začnu tím, co mi vzal. Spoustu energie, času, odbarvil mé vlasy do stříbrna. Na druhou stranu do mě spoustu energie nalil, obohatil mě rozhledem, vždy s novým projektem přicházejí nové zkušenosti, noví lidé. Poznáš svět, což není k zahození. Dal mi možnost někam patřit.

Anna Schmidtmajerová

1) Cirk La Putyka pro mě znamená rodinu, kus života, dovednosti, které jsem za tu dobu získala, vyčerpání, bolest.

2) Je to životní etapa, vztah. Nedá se úplně definovat, co mi vzal a dal.

Anna Schmidtmajerová
Alena Pecháčková

Autor

Alena Pecháčkováalena.pechackova@lidovky.czČlánky
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

„Když se něco naučíte rychle, váš mozek bude mít tendenci pamatovat si to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...