1. ledna 2014 9:30 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Havajanka s rekordně dlouhým jménem konečně získala občanku

Havajanka s dlouhým příjmením si u místních úřadů vynutila změnu dokladů. Poprvé se jí na řidičský průkaz vešlo celé jméno. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Havajanka s dlouhým příjmením si u místních úřadů vynutila změnu dokladů. Poprvé se jí na řidičský průkaz vešlo celé jméno. | foto: ČTK

HONOLULU Havajanka, jejíž příjmení má celkem 36 znaků, konečně zvítězila nad byrokracií, když přiměla místní úřady změnit identifikační průkazy a řidičská oprávnění tak, aby se jí tam vměstnalo celé jméno. Informovala o tom agentura AP.

Čtyřiapadesátiletá Janice, o jejímž případu vás server Lidovky.cz informoval v září, má příjmení Keihanaikukauakahihuliheekahaunaele plus apostrof používaný v havajské abecedě. Nový řidičský a občanský průkaz dostala po mnohaleté kampani za rozšíření počtu políček na vyplnění jména. "Konečně už ve státě Havaj nejsme občany druhé kategorie jen proto, že máme dlouhé jméno," pochvalovala si, když konečně dostala nové průkazy s celým jménem.

Už žádné zkracování

Dosud měly místní průkazy místo jen na celkem 35 znaků jména a příjmení. Nová politika umožňuje vyplnit až 40 znaků pro příjmení, 40 znaků pro křestní jméno, a pokud má někdo i druhé křestní nebo prostřední jméno, má na něj k dispozici 35 znaků.

Keihanaikukauakahihuliheekahaunaele získala toto dlouhé příjmení, když se v roce 1992 provdala za havajského manžela. Ten používal jen jedno jméno, které dostal od dědečka, jemuž se prý zjevilo ve snu. Podle dosavadní politiky havajské úřady Janice vydaly doklady, z nichž vypustily její křestní jméno a příjmení jí jednoduše zkrátily tak, aby se vešlo do kolonek.

Lidovky.cz, ČTK