3. října 2016 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Havel 80: Havla jsem viděla na koncertě jako nějakého bedňáka, říká zpěvačka Tonya Graves

Tonya Graves | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tonya Graves | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Zpěvačka Tonya Graves byla nejblíže k prezidentovi na koncertě Michaela Jacksona. „To bylo nejblíž, co jsem k němu měla. Co, k němu! K jakémukoli prezidentovi čehokoli,“ vypráví Graves.

Poprvé jsem o Václavu Havlovi slyšela na jaře roku 1989, kdy jsme se ještě na univerzitě rozhodli inscenovat jednu z jeho her, Pokoušení. Říkali jsme si: „To je hra od toho super disidenta z Československa.“ Premiéru měla jen pár týdnů před sametovou revolucí a my jsme se plácali po ramenou, jak jsme chytří a jak jsme na to kápli.

Pak jsem ho viděla na koncertu Michaela Jacksona v Praze v roce 1996. To už byl prezident a spolu s přítelkyní Dášou seděli o dvě řady níž než já. To bylo nejblíž, co jsem k němu měla. Co, k němu! K jakémukoli prezidentovi čehokoli.

Naše první opravdové setkání proběhlo nakonec až v roce 2009 na koncertu ke dvacátému výročí revoluce, kde hrála také písničkářka Joan Baezová. Tou dobou už nebyl prezidentem. Přišel na pódium a nesl Joan kytaru jako nějaký bedňák na koncertní šňůře. Však ho jako bedňáka kdysi Joan propašovala na svůj koncert v Bratislavě, aby o něm nevěděla StB. Havel na mě působil jako naprosto pohodový, úplně normální chlapík. Takový, se kterým bych ráda zašla na pivo.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!