3. října 2016 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Havel 80: Nejzásadnější pro mě byla setkání s Havlem za komunistů, říká fotograf Fikejz

Miloš Fikejz na vernisáži. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Fikejz na vernisáži. | foto: MAFRA

PRAHA  Fotograf Miloš Fikejz pořídil dva zásadní snímky Václava Havla. Jeho fotografie se objevovaly v zahraničních médiích i na plakátech na podporu prezidentské kampaně. Fikejz pro server Lidovky.cz zavzpomínal, jak snímky vznikly.

S Václavem Havlem jsem se osobně setkal mnohokrát, ale nejzásadnější pro mne byla první dvě setkání, která se odehrála ještě před pádem komunismu a při nichž jsem měl možnost pořídit jeho portrétní fotografie, jež pak v klíčových dějinných momentech sehrály důležitou mediální úlohu.

Byly publikovány nejen v zahraničních periodikách (při kampaních za jeho propuštění), na obálkách zahraničních a později i českých vydání jeho knih, ale v listopadu 1989 byly použity na první propagační plakáty pro jeho prezidentskou volbu s nápisem „Havel na Hrad.

Václav Havel

Václav Havel

Horní fotografie: Hrádeček (12. 8. 1987), kam mě, kamaráda Vladimíra Hendricha a režiséra Petra Hviždě, přivedl konspirativně lesem z Trutnova, kde probíhala Letní filmová škola, Havlův kamarád Michal Hýbek. Strávili jsme společně celé odpoledne u jednoho stolu venku na dvoře, kde jsme debatovali o tehdy velmi diskutovaném filmu Pokání, a já měl tak jedinečnou možnost si pana Václava zblízka fotit.

Václav Havel

Václav Havel

Spodní fotografie: Lipnice (3. 9. 1988), kde se na pódiu rockového a folkového festivalu v zaplněném amfiteátru pod hradem uskutečnilo první Havlovo veřejné vystoupení po téměř dvaceti letech, které moderoval Jan Rejžek.

INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o  něco zdravěji
INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o něco zdravěji

Brzy tu máme první adventní neděli, a tak je načase začít sbírat recepty na vánoční cukroví. Z čeho tahle tradice vznikla a jak si letos sváteční dobrůtky připravit o něco zdravěji?