Středa 19. února 2020svátek má Patrik 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Havel 80: Seděli jsme v docích, pili pivo a poslouchali U2, vzpomíná irský právník Shipsey

Bill Shipsey se setkal s Havlem během jeho návštěvy Irska. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bill Shipsey se setkal s Havlem během jeho návštěvy Irska. | foto: Wikimedia.org

PRAHA  Irský právník a zakladatel mezinárodního projektu Art for Amnesty Bill Shipsey vzpomněl na Václava Havla jako na člověka, který se těšil na každý nový zážitek. A bylo jedno, jestli šlo o setkání s irskou kapelou U2 nebo popíjení piva v docích.

Nejkrásnější vzpomínkou na prezidenta Havla je ta z jeho návštěvy Dublinu v listopadu 2003, kdy měl převzít poprvé udělovanou cenu Ambassador of Conscience organizace Amnesty International. Od chvíle, kdy jsem jej přivítal u dveří letadla Českých aerolinií na dublinském letišti, až do jeho odjezdu o dva dny později to byl ten nejvstřícnější a nejpozornější host, který se až dětinsky těšil z každého nového zážitku a setkání s novými lidmi.

Když jsme odvezli jeho zavazadla do hotelu, vydali jsme se na setkání se členy skupiny U2, kteří ve svém studiu v dublinských docích právě nahrávali své album Vertigo. Nakonec jsme s ním dlouho do noci popíjeli Guinness, povídali si a poslouchali hudbu, kterou skupina zrovna tvořila. Zahráli nám třeba skladbu Sometimes You Can’t Make It On Your Own, kterou Bono složil pro svého nedávno zesnulého otce.

Následujícího dne jsme pro našeho hosta uspořádali „spisovatelský“ oběd v příhodně zvané restauraci L’Ecrivan. Vedle Bona a The Edge z U2 tam byl básník a laureát Nobelovy ceny Seamus Heaney, dramatik Conor McPherson a vítěz ceny Man Booker Prize Roddy Doyle. Pozdější slavnostní večer uváděla herečka Vanessa Redgraveová a památnou úvodní řeč pronesl Seamus Heaney po performanci hry Briana Friela Aristokrati. Ve slavném dublinském divadle Abbey Theatre, jakémsi našem Národním divadle, se sešlo na pět set hostů, kteří vzdali hold českému hostu, aristokratovi duše a svědomí, Václavu Havlovi.

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Advantage Consulting, s.r.o.
IT ANALYTIK PRO AUTOMOTIVE - JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 55 000 Kč