Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Hlavu si nejlépe vyčistím při úklidu, říká herec Daniel Bambas

Daniel Bambas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daniel Bambas | foto: Archiv Daniela Bambase

Televizní diváci ho znají ze seriálů, ale účinkoval v mnoha pražských divadlech a je čím dál známější. Hereckou profesi mají v rodině, herečkou je i jeho matka. „Na učení textu žádnou techniku nemám. Prostě si ho čtu a postupně ukládám do paměti,“ říká herec Daniel Bambas v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Lidovky.cz: Přál jste si být hercem už v dětství? Nebo jste měl i jiné sny?
Vlastně jsem k tomu směřoval už od dětství. Pokud jsem uvažoval o něčem jiném, bylo to už na gymnáziu a mělo to spíše racionální základ. Srdce mělo jasno.

Lidovky.cz: Čeho si na své práci nejvíce vážíte?
Možnosti být součástí uměleckého díla a momentu, který nás přesahuje. Občas se na jevišti, ale i před kamerou může odehrát takový malý zázrak. Když se veškerá dřina, záměr a energie zúčastněných protnou tím správným a jedinečným způsobem. V tom je ta profese skutečně krásná a vzácná, nicméně to není dílem šťastné náhody. Za tím musí být stát investice až na dřeň.

Lidovky.cz: Diváci vás znají z divadla i filmových a seriálových rolí. Většinou se říká, že jedno bez druhého nemá smysl. Jaký pohled na to máte vy? Cítíte se lépe před kamerou nebo v divadle?
Myslím, že smysl nemá práce, která se dělá polovičatě. A je jedno, jestli na divadle či před kamerou. A taky si myslím, že smysl má i jedno bez druhého. Kvalitu herce určitě nestvrzuje počet natočených seriálů či nastudovaných rolí v divadle. Je to mnohem složitější. Já mám mnohem více zkušeností z práce divadelní, ale s kamerou se kamarádím taky a rád. A určitě bych vám dokázal vyjmenovat spoustu momentů, kdy jsem se na jevišti necítil ani trochu dobře a před kamerou naopak bezpečně. Vždy záleží na tom, co a s kým tvoříte.

Daniel Bambas

Narodil se v Uherském Hradišti, ale od dvou let vyrůstal v Českých Budějovicích, kde také v roce 1999 absolvoval Česko-anglické gymnázium. Po roční stáži v Rakousku vystudoval DAMU v Praze, kde byl vedoucím jeho ročníku Boris Rösner.

Účinkoval v Divadle Bez zábradlí, hostoval v Divadle pod Palmovkou a od roku 2004 je v angažmá v Divadle Na Vinohradech. Dále hraje v souboru 3D Company na scéně Žižkovského divadla Járy Cimrmana a hostuje v několika dalších divadlech po celé ČR. V roce 2018 získal cenu Thálie 2017 v kategorii nejlepší herec za ztvárnění hlavní role ve hře Krás(k)a na scéně v Městském divadle Mladá Boleslav.

Mezi jeho nejznámější televizní práce patří role právníka Petra Černého v seriálu Velmi křehké vztahy nebo postava Reného Seiferta v seriálu Ordinace v růžové zahradě 2. Aktuálně ho můžete vidět v divadelní inscenaci Cyrano z Bergeracu v Průhonickém zámku, na zámku Sychrov a od září v Divadle pod Palmovkou.

Daniel Bambas

Lidovky.cz: Máte za sebou premiéru slavné hry Cyrano z Bergeracu, proč jste se rozhodl do toho jít?
Roli Cyrana jsem si dovolil přijmout kvůli osobnosti režiséra Petra Mikesky. Vím, že se na něj můžu absolutně spolehnout a že právě s ním můžu takovéto dobrodružství podniknout. Je to výjimečný režisér. Nikdy by mě nenapadlo, že si Cyrana zahraju a samozřejmě si uvědomuji, jak obří výzva to je... Premiéra proběhla 26. června a 27. června v jedinečných prostorách Malého nádvoří Průhonického zámku, v září se pak budou konat reprízy v libeňském Divadle pod Palmovkou, domovské scény divadelní společnosti INDIGO company.

Lidovky.cz: Máte nějakou techniku na učení se textu?
Na učení textu žádnou techniku nemám. Prostě si ho čtu a postupně ukládám do paměti. V případě Cyrana je ta porce veliká, ale stejně veliká je i radost, že tak nádherný a básnický text můžu interpretovat. Je to opravdu veliký dárek.

Lidovky.cz: Máte nějakou vysněnou roli? Nebo nějakou metu, které byste v herectví rád dosáhl?
Vysněné role nemám. Například Cyrano mi opět potvrdil tu zkušenost, že ty nejzásadnější dostávám zcela nečekaně a nenapadlo by mě, že si je zahraji. Sním o spolupracovnících, kteří mě motivují, provokují, posouvají, inspirují. Sním o práci, na které se setkávají lidé, kteří jsou vášniví, připravení, odhodlaní a profesionální. Pak lze občas dosáhnout i nějaké mety.

Lidovky.cz: Máte nějaké i jiné ambice? Třeba napsat si sám hru nebo zkusit režírovat?
Nemám a obdivuji tvůrce, kteří jsou schopni mezi těmito profesemi úspěšně přecházet.

Lidovky.cz: Jaké máte plány na léto? Bude pracovní nebo budete mít prázdniny?
Léto bude z velké části pracovní. Čekají mě reprízy Noci na Karlštejně v magickém prostředí Karlštejna, „Krás(k)a na scéně“ na hradě Sychrov, Hry o Marii v rámci Smetanovy Litomyšle, účinkování na Hudebním festivalu Znojmo, měl bych natáčet další audioknihu… Určitě ale budu i odpočívat a snad i trochu cestovat.

Lidovky.cz: Jak trávíte nejraději svůj volný čas?
Určitě sportem, jsem velkým fanouškem LM Bodypumpu. Miluju film a umění… A když je času více, moc rád cestuju. Tam cítím velké dluhy.

Lidovky.cz: Když potřebujete vyčistit hlavu, co je pro vás největší relax?
Musím říct, že báječné vyčištění hlavy je pořádný úklid. A samozřejmě již zmíněný pohyb. Fyzická aktivita je lék na mnohé. 

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!