23. března 2018 12:10 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

HOUDEK: Konečně pátek? Jen když do sebe šifrovací mřížky práce a rodiny nečekaně zapadnou

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Lukáš Houdek, zástupce uměleckého ředitele zdravotních klaunů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Houdek, zástupce uměleckého ředitele zdravotních klaunů. | foto: Lidové noviny

PRAHA Podíval jsem se do diáře, abych zjistil, jestli se z těch různých čáranců, čísel a názvů míst dá vyčíst nějaký tvar, něco přehledného a charakteristického, co by se dalo nazvat víkendem. Díval jsem se tím plotem týdnů a měsíců a občas jsem mezi nimi v nepravidelném rytmu zahlédl vylomené prkno nebo posunutou tyčku –a za nimi jsem najednou docela jasně uviděl své děti!

Konečně, když do sebe šifrovací mřížky práce a rodiny nečekaně zapadnou, můžu být o víkendu s dcerami od rána do večera a mimo jiné zjišťovat, jestli a k čemu mě vlastně ještě potřebují. „Co si myslíš o Velké Británii? Je to úkol. Anglicky, prosím…“ – „Vyber si kartu, někam ji vrať… Je to ona?“ – „Uděláš mi culík?“ – „Odneseš někam toho pavouka?“ – „Fakt musíme na procházku?“ O víkendu se snažím odpoví- dat na všechno „Ano“.

 A když nikam nevyrážíme, často se mezi řečí jen tak lokty zavěsím mezi futra úzkých kuchyňských dveří a dívám se do dvora činžáku, kde v obklíčení domácnostmi rostou stromy, křoví a divoké záhonky bylin a uprostřed se jako parník pohupuje domeček pekárny s kouřícím komínem. Konečně se rozhlížím, kde a s kým vlastně žiju, abych se dobral i něčeho o sobě.

Konečně, nebo spíš koneckonců, však někdy nastane i druhá víkendová varianta a já se s rodinou naopak rozloučím a vyrážím na klaunskou dílnu, což je svátek a všední den dohromady. Svátek proto, že se s kolegy zdravotními klauny potkáváme nad čistým stolem a můžeme pracovat na postavách, vztazích a situacích v laboratorních podmínkách (abychom je pak dokázali o to lépe adaptovat na nemocniční prostředí). 

Všední den, protože i klauni jsou pevně zakotveni ve všednodennosti a rutině, ale s touto důvěrně známou skutečností pracují tím nejpřekvapivějším způsobem. Drobný problém narůstá do obřích rozměrů a z všedních dramat se stává groteska – klauniáda. Smějeme se tedy jeden druhému, protože se konečně zahlédneme v kontextu života, vyvěšeni mezi futry s pohledem upřeným do dvora, nataženi jako prostěradlo na nemocniční posteli nebo vsunuti do bílého pláště a kráčející dlouhý-mi kroky po nekonečných chodbách. O víkendu se tak v obou případech prostřednictvím svých blízkých konečně dobírám něčeho pozoruhodného o sobě.

Lidové noviny
  • 0Diskuse

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova
Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát rozvedené samoživitelky tří dětí by vydal na několikadílný román. Ačkoliv poslední rok nebyl pro paní Janu jednoduchý, potkalo ji i štěstí splnil se jí její velký sen. V soutěži společnosti Wüstenrot totiž vyhrála hlavní cenu – novou kuchyni v hodnotě 150 000 Kč. Konečně to tedy vypadá, že už se blýská na lepší časy. A že to bylo potřeba…