20. června 2018 10:19 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Jako první Češka zdolala Mount Everest, nyní se chystá na nebezpečnou K2

Horolezkyně Klára Kolouchová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Horolezkyně Klára Kolouchová | foto: Archiv Kláry Kolouchové

Horolezkyně Klára Kolouchová se chystá na výjimečnou expedici, chystá se zdolat nebezpečnou horu K2. V roce 2007 pokořila nejvyšší vrchol naší planety - himalájský Mount Everest. I jedenáct let po svém výkonu stále zůstává jedinou Češkou, jež na Mount Everestu stanula.

V současnosti navíc čelí další velké výzvě, v úterý se vydala na expedici s cílem dobýt druhý nejvyšší bod světa, obávanou horu K2. V případě, že její výprava bude úspěšná a stane na vrcholu, tak i horu K2 zdolá jako první Češka v historii. 

„Po předloňském nezdařeném pokusu se vracím na obávanou a respekt vzbuzující druhou nejvyšší horu světa K2. Základní finanční pokrytí expedice, která má jisté parametry, je taxativně dané, ale tu fakultativní složku bych ještě potřebovala podpořit, především v zájmu bezpečnosti i proto máme kampaň an Hithitu. Navíc s dokumentaristkou Janou Počtovou připravujeme o expedici film a byla bych ráda, aby stál za to,“ líčí Kolouchová. 

Do pohoří Karákorám se Klára Kolouchová vrací po dvou letech. Její předchozí výpravu z roku 2016 smetla lavina. „Masivní lavina se prohnala třetím výškovým táborem pod vrcholem a vzala všechno, stany, zásoby jídla, lezecký materiál. Bylo velké štěstí, že se nic vážného nestalo nikomu z horolezců,“ vzpomíná Kolouchová.

Horolezkyně Klára Kolouchová

Hora K2 bývá označována jako nejobtížnější a nejtěžší a současně platí, že má na svědomí nejvíce životů. Náročný úkol vyžaduje i tvrdou přípravu, trénink přední české horolezkyně narušilo hned na začátku zranění.

O Kláře Kolouchové a její výpravě na horu K2 začal během jarních příprav vznikat i dokumentární film. Dokument natáčí autorka filmů „Generace Singles“ a „Nerodič“ Jana Počtová.

Lidovky.cz

Personal Consult s.r.o.
Servisní technik (H4450)

Personal Consult s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz