19. listopadu 2012 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Jodie Fosterová - hollywoodská intelektuálka s tajemstvím

Jodie Fosterová ve filmu Bůh masakru z roku 2011 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jodie Fosterová ve filmu Bůh masakru z roku 2011 | foto: Reprofoto

LOS ANGELES/PRAHA Má červený diplom, dva Oscary, dva syny neznámo s kým, nejasnou sexuální orientaci a pověst inteligentní enigmatické hvězdy. Americká herečka Jodie Fosterová zanechává svůj výrazný rukopis v širokém rejstříku filmů od rodinných ság až k hororům. Též režisérka a producentka, v pondělí padesátiletá, si pečlivě chrání své soukromí.

Možná i proto, že celebritou je prakticky od narození. Před kameru vpochodovala ve třech letech v reklamě díky ambiciózní matce. První film natočila v osmi a do roku 1976, kdy vznikl Taxikář Martina Scorseseho, měla za sebou už 15 filmů a seriálů.

Dost normální na roli šlapky

Role Iris v Taxikáři jí vynesla nominaci na Oscara. Part vyzáblé prostitutky jí změnil život. Skandál kolem údajného zneužívání dítěte ale nebyl na místě. Zvláštně vyspělá Jodie moc dobře věděla, co hraje: "Strávila jsem hodiny s psychiatrem, abych dokázala, že jsem dost normální na roli šlapky." V témže roce se objevila i v kanadské kultovce Děvčátko, které bydlí na konci ulice.

Oba Oscary k ní putovaly ještě před třicítkou: za roli ucouraně vyzývavé servírky Sáry Tobiasové ve Znásilnění (1988) a za part ctižádostivé agentky FBI Clarice Starlingové v psychothrilleru Mlčení jehňátek (1991). "Krutost může být velmi humánní a může být kulturní, ale je nepřijatelná," prohlásila v děkovné řeči při přijímání druhé ceny. Další nominaci jí vynesla zajímavá role poustevnice žijící mimo civilizaci ve snímku Nell z roku 1994.

Inteligentní a talentovaná

Nevšední intelekt Alicie Christian Fosterové, vlastní rodinou přezdívané Jodie nebo taky Load (nálož) pro nadměrný obsah jejích plenek, se projevoval už od malička. Mluvila v devíti měsících a četla ve třech letech.

Narodila se do rodiny podplukovníka letectva Luciuse Fishera Fostera III., který se zúčastnil bitvy o Anglii a hollywoodské publicistky Evelyn Fosterové, jako nejmladší ze čtyř sourozenců. Matka děti od útlého věku vodila po filmových a reklamních konkurzech.

Americká herečka Jodie Foster

Americká herečka Jodie Foster

Do jejích pozdějších studií na Yaleově univerzitě udeřil v březnu 1981 blesk v podobě pokusu o atentát na tehdejšího prezidenta Ronalda Reagana, jehož pachatelem byl John Hinckley, duševně vyšinutý fanoušek Jodie. Bezstarostná studentka se ocitla ve víru emocí davu, ale ustála to.

Později kvůli vlastním synům Charlesi a Kitovi dočasně pověsila na hřebík vlastní úspěšnou produkční společnost Eggs Production.

Drobná hvězda Fosterová má údajně IQ 140, měří 158 centimetrů a nikdy nestudovala herectví. Pěstuje kickbox, jógu, karate, aerobik a vzpírání. Má kabriolet, sbírá luxusní kuchyňské nádobí a černobílé fotografie.

Též miluje zdravou stravu a její nejoblíbenější knihou je Franny a Zooey od J. D. Salingera. A myslí si, že "být normální není něco, oč je třeba usilovat, ale čeho je třeba se zbavit".

Lidovky.cz, ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz