7. března 2012 18:43, aktualizováno  19:18 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Kellner vypadl z první stovky nejbohatších lidí světa

Petr Kellner. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Kellner. | foto: PPF

PRAHA Z první stovky každoročního žebříčku nejbohatších lidí světa vypadl jediný Čech Petr Kellner, který klesl s 8,2 miliardy dolarů (zhruba 155,5 miliardy korun) na 110. příčku.

Na facebooku to uvedl časopis Forbes, který pořadí dolarových miliardářů pravidelně zveřejňuje. Z dalších Čechů je s 1,9 miliardy dolarů na 683. místě Zdeněk Bakala, Andrej Babiš si s 1,4 miliardy USD oproti loňsku polepšil na 913. příčku.

ČTĚTE TAKÉ:


Majitel skupiny PPF Kellner byl před rokem s 9,2 miliardy dolarů na 97. místě. Bakala, jehož firmy působí v hornictví, energetice či médiích, byl se dvěma miliardami 595. Majitel společnosti Agrofert Holding Babiš byl s 1,1 miliardy dolarů na 1057. pozici.

Vypadl kvůli krizi

Kellner podle Forbesu vypadl z první stovky kvůli finanční krizi, která v Evropě zasáhla celé odvětví finančních služeb. "Nejde o to, že by vyloženě přišel o peníze. Jeho firmy dál vydělávají a rostou. V jeho případě jde ale v první řadě o firmy působící v oboru finančních služeb, což je odvětví, které jako celek hodně utrpělo kvůli finanční krizi. Skupiny PPF se sice krize nijak bezprostředně nedotkla, ale kdyby Kellner teoreticky chtěl některou z firem prodat, utržil by za ní pravděpodobně méně než v době před krizí," komentoval výsledky Forbes.

Kdo letos nejvíc posílil svůj vliv v české ekonomice - grafika

Bakala utrpěl kvůli poklesu akcií těžební společnosti NWR na burze. "Naopak Babiš stoupá vzhůru. Jeho impérium se rozrůstá, loni vydělal 15 miliard korun (EBITDA - zisk před započtením úroků, daní a odpisů ), navíc jeho typ podnikání (půda, obilí, hnojiva...) je kvůli krizi v kurzu," napsal Forbes.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Čtvrtým Čechem, který se letos probojoval do společnosti nejbohatších lidí planety, je Ivo Lukačovič. Majitel Seznamu ještě nemá majetek v hodnotě miliardy dolarů, ale pronikl do zvláštní kategorie lidí, které se vyplatí do budoucna sledovat, protože se jim daří a na miliardu se mohou brzy dostat. Lukačovičův majetek Forbes odhadl na půl miliardy dolarů.

Žebříček nejbohatších lidí světa

V žebříčku nejbohatších lidí světa časopisu Forbes se letos opět umístil jako první mexický telekomunikační magnát Carlos Slim před zakladatelem softwarové firmy Microsoft Billem Gatesem a americkým investorem Warrenem Buffettem.

Forbes oznámil, že letos napočítal rekordní počet 1226 miliardářů, kteří disponují úhrnným majetkem 4,6 bilionu dolarů (87 bilionů Kč).

Nejbohatší muž světa Carlos Slim

Nejbohatší muž světa Carlos Slim

Slim má podle Forbese jmění v hodnotě 69 miliard dolarů. Mexický podnikatel je v čele seznamu třetí rok po sobě, i když za poslední rok o pět miliard dolarů přišel. Gates si naopak o pět miliard polepšil a dotáhl se na 61 miliard USD. Buffett disponuje majetkem v hodnotě 44 miliard dolarů.

Spojené státy mají v žebříčku 425 miliardářů. Rusko se dostalo na druhé místo s 96 miliardáři a o jednoho předstihlo o Čínu. Z jednotlivých měst je miliardářů nejvíce v Moskvě, kde jich žije 78, zatímco New York jich má 58 a Londýn 39.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!