Sobota 8. května 2021Den vítězství 1 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Kellnerova firma chystá lék na rakovinu prostaty

Laboratoř (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Laboratoř (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Biofarmaceutická společnost Sotio majoritního vlastníka Petra Kellnera se ohradila proti informacím o tom, že má lék na rakovinu prostaty. Podle prvních zpráv již firma takové medikamenty vyvinula, podala si žádost o jejich patentovou ochranu a nyní je testuje.

Mluvčí firmy Miroslav Beneš to označil za "nepodložené spekulace médií". Společnost prý na výzkumu léku zatím pracuje, zabývá se využitím takzvaných dendritických buněk v léčbě. Tyto buňky tvoří část bílých krvinek. Jsou schopny ničit škodliviny. Výzkum se zaměřuje na to, zda mohou v těle vyvolat imunitní reakci a likvidaci nádorových buněk.

ČTĚTE TAKÉ:

"Perspektiva, že výzkum bude završen lékem využitelným v běžné lékařské praxi, je ale ještě velmi vzdálená. Výzkum nepokročil do fáze, která by ospravedlňovala mediální zkratky typu: Sotio má lék proti rakovině," uvedl Beneš. Podle něj má firma před sebou ještě několik let bádání a ověřování, "zda výsledky budou mít reálné využití v praktické medicíně".

Sotio

Společnost Sotio vznikla na jaře 2010 a má základní kapitál deset milionů korun. Jejími akcionáři jsou nizozemská společnost Hekto a firma Anthearose registrovaná na Kypru. Sotio připravuje své léčivé přípravky pro aktivní buněčnou imunoterapii ve vlastních laboratořích nově vybudovaných v pražských Holešovicích.

Vedle léků na rakovinu prostaty plánuje Sotio v roce 2012 zahájit i práce na léku na rakovinu vaječníků.

Podle deníku E15, který se zprávou přišel, letos Sotio plánuje pokročit do třetí testovací fáze, kdy budou její léky podávány stovkám až tisícům pacientů v několika zemích. Až poté může pomýšlet na registraci léčiv a jejich prodej k běžnému klinickému použití. To společnost uvádí i na svém webu. Píše, že jejím cílem je letos pokračovat rozsáhlou mezinárodní klinickou studií fáze III. Zadala už čtyři studie o využití buněčné imunoterapie v různých stádiích rakoviny prostaty v takzvané fázi II, která má ověřit účinnost látky a vhodné dávkování.

V Sotiu zatím majoritu drží sám Petr Kellner, který se projektu hodně osobně věnuje. "PPF je minoritním akcionářem společnosti Sotio, z této pozice nejsem oprávněn komentovat složení její akcionářské struktury ani za firmu mluvit," řekl E15 mluvčí PPF Milan Tománek. Skupina PPF farmaceutický podnik majoritně ovládne až poté, co léky získají patentovou ochranu a další investice do rozvoje si vyžádají navýšení kapitálu.

Předsedou představenstva a generálním ředitelem Sotia je bývalý šéf tuzemské pobočky konzultantské společnosti McKinsey & Co. Karel Nohejl.

Spolu s ním v představenstvu zasedá výrobní ředitelka Petra Dobešová, bývalá šéfka vnějších vztahů společnosti Philip Morris, a finanční ředitelka Eva Rollerová. Ta v 90. letech vybudovala a nakonec úspěšně prodala potravinářskou firmu Emarko. Hlavními odbornými konzultanty a členy dozorčí rady společnosti jsou motolští lékaři - přednostka Ústavu imunologie na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy Jiřina Bartůňková a docent imunologie na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy Radek Spíšek.

,

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....