Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Armstrongův efekt může pomoci v boji s rakovinou

Zdraví

  7:00
Robert Getzenberg a Donald Coffey z Lékařské školy při univerzitě Johnse Hopkinse v americkém Baltimoru zkoumali, proč je u nádorů varlat relativně vyšší šance na přežití než u jiných typů této nemoci. Rakovinou varlat trpěl i cyklista Lance Armstrong. Přestože se metastázy rozšířily do plic i do mozku, vyhrál následně sedmkrát v řadě Tour de France.

Lance Armstrong. foto: Reuters

 Metastazující rakovinu varlat přežije 70 procent pacientů, zatímco například při rakovině slinivky je šance na přežití po roce 25 procent a pět let od diagnózy jen šest procent. Nyní výzkumníci na stránkách časopisu Molecular Pharmaceutics přišli s vysvětlením, že ve varlatech je o něco nižší teplota než ve zbytku organismu a právě teplo chladnomilným nádorovým buňkám brání, aby se úspěšně zabydlely i v jiných orgánech.

ČTĚTE TAKÉ:

 
Tepelný šok způsobí, že jsou tyto buňky méně odolné vůči lékům. Tento „Armstrongův efekt“ by mohl najít využití při léčbě: pokud se rakovinné buňky předem zahřejí, například pomocí nanočástic, mohou být následné terapie účinnější.

Autor:

Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny
Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny

Tentokrát přinášíme soutěž pro všechny kreativní duše, které milují práci s látkami. Tři výherci získají šicí balíček od Funny Bunny, který dodá...