24. října 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Armstrongův efekt může pomoci v boji s rakovinou

Lance Armstrong. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lance Armstrong. | foto: Reuters

Robert Getzenberg a Donald Coffey z Lékařské školy při univerzitě Johnse Hopkinse v americkém Baltimoru zkoumali, proč je u nádorů varlat relativně vyšší šance na přežití než u jiných typů této nemoci. Rakovinou varlat trpěl i cyklista Lance Armstrong. Přestože se metastázy rozšířily do plic i do mozku, vyhrál následně sedmkrát v řadě Tour de France.

 Metastazující rakovinu varlat přežije 70 procent pacientů, zatímco například při rakovině slinivky je šance na přežití po roce 25 procent a pět let od diagnózy jen šest procent. Nyní výzkumníci na stránkách časopisu Molecular Pharmaceutics přišli s vysvětlením, že ve varlatech je o něco nižší teplota než ve zbytku organismu a právě teplo chladnomilným nádorovým buňkám brání, aby se úspěšně zabydlely i v jiných orgánech.

ČTĚTE TAKÉ:

 
Tepelný šok způsobí, že jsou tyto buňky méně odolné vůči lékům. Tento „Armstrongův efekt“ by mohl najít využití při léčbě: pokud se rakovinné buňky předem zahřejí, například pomocí nanočástic, mohou být následné terapie účinnější.

Eva Vlčková

Autor

Eva Vlčkováeva.vlckova@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz