Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Noční směny zvyšují riziko roztroušené sklerózy

Zdraví

  6:51
STOCKHOLM - Mladým lidem, kteří pracují v nočních směnách, hrozí podstatně vyšší riziko rozvoje roztroušené sklerózy než jejich starším kolegům. Vyplývá to ze studie, kterou vypracovali vědci ze švédského Karolinského institutu. Informoval o tom švédský zpravodajský server The Local.
Spánek (ilustrační foto).

Spánek (ilustrační foto). foto: Shutterstock

"Naše analýzy ukazují významné propojení mezi nočními směnami v mládí a četností výskytu roztroušené sklerózy," uvedla v prohlášení Anna Hedströmová, která za výzkumem stála.

ČTĚTE TAKÉ:

V rámci práce, kterou zveřejnil lékařský magazín Annals of Neurology, vědci porovnali údaje dvou studií věnovaných švédské populaci. Jedna se týkala všech nově diagnostikovaných případů roztroušené sklerózy od roku 2004 a další pak skupiny 5129 lidí, kteří již onemocněním trpí, a zevrubně kontrolované skupinky 4509 lidí. Všichni sledovaní byli ve věku od 17 do 70 let a vědci se jich dotazovali na pracovní život a také na to, zda pracovali v nestandardních hodinách.

Tým odborníků následně porovnal výskyt roztroušené sklerózy mezi subjekty výzkumu v návaznosti na jejich pracovní směny v časovém intervalu od 21:00 do sedmi hodin ráno.

Výsledek byl podle vědců šokující. V obou skupinách odborníci zjistili, že ti, kteří pracovali delší dobu přes noc ještě před dvacátými narozeninami, vykazují vyšší riziko rozvoje roztroušené sklerózy ve srovnání s těmi účastníky výzkumu, kteří noční směny nikdy neměli.

Biologické hodiny dostávají zabrat

Vědci se domnívají, že narušení cirkadiánního rytmu osob nebo denního cyklu čilosti spolu s úbytkem spánku může ovlivnit rozvoj roztroušené sklerózy. Cirkadiánní rytmus je jeden z biorytmů, tedy periodického kolísání aktivity jedince.

"Při směnné práci dostávají vaše biologické hodiny zabrat a vy máte nižší kvalitu spánku. Obě tyto věci mají prokazatelný dopad na imunitní systém," vysvětlila Hedströmová. Dodala, že její tým pracoval s hypotézou, že noční směny mohou zvýšit riziko roztroušené sklerózy. Vědci byli ale překvapeni, že jen práce přes noc před dvacátým rokem věku má nějaký dopad na rozvoj této nemoci.

Hedströmová připomněla, že podobné výsledky měly i jiné studie. Například obezita v mladém věku zvyšuje riziko roztroušené sklerózy, zatímco v pozdějším věku nemá na nemoc vůbec žádný dopad.

Dřívější výzkumy mimo jiné ukázaly, že práce přes noc a směnný provoz obecně zvyšují nebezpečí výskytu kardiovaskulárních chorob, rakoviny a nefunkčnosti štítné žlázy. Narušený denní rytmus a absence pravidelného spánku totiž ovlivňuje celý imunitní systém.

Při roztroušené skleróze napadá imunitní systém lipoprotein myelin, který je ochranným tukovým obalem nervových vláken. Následkem toho se nervové signály ztrácejí, zpožďují a narušují, což vede k problémům s koordinací, mluvením a zrakem. Tato takzvaná autoimunitní nemoc postihuje přibližně jednu osobu z tisíce.

Autoři: ,

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat