Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Ženám po padesátce řídnou kosti, neléčí se

Rentgen - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rentgen - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Třetina Češek po padesátce trpí řídnutím kostí, jen každá desátá se ale s touto obtíží léčí. Na problém upozorní Pochod proti osteoporóze, při kterém účastníci vystoupají ve středu odpoledne na Petřín.

České národní fórum proti osteoporóze tak chce připomenout, že Česko nemá ucelený program boje proti postmenopauzální osteoporóze, která v zemi postihuje zhruba 700.000 žen. Pochod se koná při příležitosti Světového dne osteoporózy, který připadá na čtvrtek.

U žen po padesátce kvůli výpadku hormonů kosti řídnou, stávají se křehčí a snáze se lámou. Podle dlouhodobých statistik pětina žen po zlomenině do roka zemře. Po první zlomenině roste až pětkrát riziko další zlomeniny.

ČTĚTE TAKÉ:


"V jiných zemích EU je postmenopauzální osteoporóza vnímána jako závažný problém, protože i přes pokroky v diagnostice a léčbě těchto zlomenin přibývá," řekl předseda správní rady Českého národního fóra proti osteoporóze europoslanec Milan Cabrnoch.

Vyšetření kvality kostí není zbytečností

Podle profesora Jana Štěpána z pražského Revmatologického ústavu by si ženy, zejména po dovršení padesátky, měly nechat vyčíslit index FRAX, který ukazuje míru pravděpodobnosti, že do deseti let je postihne tato zlomenina.

Do pěti let po nástupu menopauzy by měly ženy podstoupit i vyšetření kvality kostí - pokud je zhoršená, měl by je lékař poslat na specializované osteologické pracoviště. Právě odeslání k osteologovi bývá podle profesora v Česku problematické. U valné většiny pacientek pak vede léčba jen ke zhojení zlomeniny, přitom by měla následovat další léčba, včetně léků brzdících úbytek kostní hmoty.

Chůzí pro pevné kosti

Stav kostí zlepšuje pohyb, proto mottem letošního Světového dne osteoporózy je "Chůzí pro pevné kosti". Pohyb, stejně jako každé mechanické zatížení, totiž zmírňuje odbourávání kostní hmoty a naopak kost posiluje. Profesor Štěpán radí chodit alespoň dvě hodiny denně.

Pochod na Petřín startuje ve 14:06 u dolní stanice lanové dráhy. Čas je zvolen podle počtu kostí v těle, kterých je 206 (anglické sledování času 02:06). Na Petříně čeká úspěšné chodce občerstvení a pamětní list. Mohou absolvovat školení v pochodu s holemi Nordic Walking a nechat si změřit hustotu kostí pomocí ultrazvukového denzitometru.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Norské Rybičky pro chytré hlavičky: Zapojte se do 2měsíčního testu doplňku stravy pro děti
Norské Rybičky pro chytré hlavičky: Zapojte se do 2měsíčního testu doplňku stravy pro děti

Zdravé tuky nebo-li Omega-3 jsou klíčové pro správný vývoj a funkci nervové soustavy. Většina lidí jich ale ve svém jídelníčku nepřijímá dostatek....