Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ženám po padesátce řídnou kosti, neléčí se

Zdraví

  7:00
Třetina Češek po padesátce trpí řídnutím kostí, jen každá desátá se ale s touto obtíží léčí. Na problém upozorní Pochod proti osteoporóze, při kterém účastníci vystoupají ve středu odpoledne na Petřín.
Rentgen - ilustrační foto

Rentgen - ilustrační foto foto: Shutterstock

České národní fórum proti osteoporóze tak chce připomenout, že Česko nemá ucelený program boje proti postmenopauzální osteoporóze, která v zemi postihuje zhruba 700.000 žen. Pochod se koná při příležitosti Světového dne osteoporózy, který připadá na čtvrtek.

U žen po padesátce kvůli výpadku hormonů kosti řídnou, stávají se křehčí a snáze se lámou. Podle dlouhodobých statistik pětina žen po zlomenině do roka zemře. Po první zlomenině roste až pětkrát riziko další zlomeniny.

ČTĚTE TAKÉ:

"V jiných zemích EU je postmenopauzální osteoporóza vnímána jako závažný problém, protože i přes pokroky v diagnostice a léčbě těchto zlomenin přibývá," řekl předseda správní rady Českého národního fóra proti osteoporóze europoslanec Milan Cabrnoch.

Vyšetření kvality kostí není zbytečností

Podle profesora Jana Štěpána z pražského Revmatologického ústavu by si ženy, zejména po dovršení padesátky, měly nechat vyčíslit index FRAX, který ukazuje míru pravděpodobnosti, že do deseti let je postihne tato zlomenina.

Do pěti let po nástupu menopauzy by měly ženy podstoupit i vyšetření kvality kostí - pokud je zhoršená, měl by je lékař poslat na specializované osteologické pracoviště. Právě odeslání k osteologovi bývá podle profesora v Česku problematické. U valné většiny pacientek pak vede léčba jen ke zhojení zlomeniny, přitom by měla následovat další léčba, včetně léků brzdících úbytek kostní hmoty.

Chůzí pro pevné kosti

Stav kostí zlepšuje pohyb, proto mottem letošního Světového dne osteoporózy je "Chůzí pro pevné kosti". Pohyb, stejně jako každé mechanické zatížení, totiž zmírňuje odbourávání kostní hmoty a naopak kost posiluje. Profesor Štěpán radí chodit alespoň dvě hodiny denně.

Pochod na Petřín startuje ve 14:06 u dolní stanice lanové dráhy. Čas je zvolen podle počtu kostí v těle, kterých je 206 (anglické sledování času 02:06). Na Petříně čeká úspěšné chodce občerstvení a pamětní list. Mohou absolvovat školení v pochodu s holemi Nordic Walking a nechat si změřit hustotu kostí pomocí ultrazvukového denzitometru.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat