Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Osteoporóza: tichý zloděj kostí ohrožuje i vás

Zdraví

  7:00
Osteoporóza se navzdory zažitým představám netýká jen starých lidí, kteří „chodí o holi“. Zhruba 8 % obyvatel Česka trpí řídnutím kostí.
Rentgen - ilustrační foto

Rentgen - ilustrační foto foto: Shutterstock

Onemocnět tak můžete i vy, přestože se cítíte dobře. Osteoporóza totiž mnoho let vůbec nebolí, takže si neuvědomíte, že jste nemocní, dokud si něco nezlomíte.

Věk je jen jedním z rizikových faktorů. Stav kostní hmoty negativně ovlivňuje nadměrná konzumace alkoholu, kávy, kouření a nedostatek pohybu. Svůj podíl má také nedostatek vápníků ve stravě a naopak nadbytek fosforu. Více jsou ohrožené ženy, zejména ty, u nichž začne menopauza před 45. rokem věku. Bez rizik ale nejsou ani muži. Roli hraje genetika a nízká hladina mužských pohlavních hormonů. Své kosti ovšem můžete chránit pomocí dostatečného příjmu minerálů, vitaminů, zejména vápníku a vitaminu D, a pravidelného pohybu. Stačí, když budete často chodit pěšky.

"Osteoporóza je onemocnění látkové výměny kostí, doprovázené snížením kostní hmoty, zhoršením struktury, zvýšením kostní křehkosti a rizikem zlomenin," vysvětluje Doc. MUDr. Richard Chaloupka, CSc., přednosta Ortopedické kliniky Fakultní nemocnice Brno. K pozvolnému řídnutí kostí dochází přirozeně už po 40. roce věku. Každý rok mužům ubude asi 0,3 % a ženám 0,5 % kostní hmoty, u nich se pak úbytek zvyšuje po menopauze. Osteoporóza ale znamená výrazné urychlení tohoto přirozeného procesu a výrazné zvýšení rizika zlomenin.

Nebezpečí osteoporózy spočívá v tom, že se nemusí vůbec nijak projevit. Onemocnění se může rozvíjet, aniž byste to vůbec tušili. Dokud si až příliš snadno nezlomíte nějakou kost, ani vás nenapadne, že byste osteoporózou mohli trpět. Nebudete mít žádné bolesti ani jiné příznaky. K určení diagnózy lékaře vede vaše anamnéza, hlavní slovo ale má vyšetření hustoty kostní tkáně. To trvá jen několik minut a není nijak bolestivé.

Již probíhající osteoporóze bohužel není možné zcela zabránit. Onemocnění nelze vyléčit, pouze zpomalit. K tomu se používají metody, které ovlivňuje pohlaví, věk a životní styl pacienta. Pro úspěšnou léčbu je ale nutná chuť pacienta spolupracovat s lékařem a změnit životní styl. "Základním léčením je zvýšený příjem vápníku a vitaminu D, pravidelná strava, dostatek tekutin a pravidelný pohybový režim," shrnuje docent Chaloupka. Naopak je nutné výrazně omezit konzumaci alkoholu, kávy a přestat kouřit. Ze sportů jsou vhodné ty, u kterých nehrozí riziko zlomenin. Ideální je tak chůze, jízda na kole, plavání, cvičení taj-či nebo jóga.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...

Mohlo by vás zajímat