Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dívka s křehkými kostmi bude možná chodit. Lékaři jí voperovali do nohy speciální hřeb

Zdraví

  10:42
PŘEROV - Lékaři Nemocnice Přerov ve čtvrtek do nohy šestileté Veroniky Hambálkové z Valašského Meziříčí, která trpí vzácnou lomivostí kostí, voperovali speciální hřeb vyvinutý v Kanadě. Dívka je od narození kvůli křehkým kostem upoutána na lůžko, po sérii operací by se ale měla postupně postavit na nohy. "Teleskopický hřeb jsme použili jako první v České republice," prohlásil přerovský ortoped Karel Ročák.

Veronika možná už brzy bude moci chodit. foto: MAFRA - Tomáš Frait

Teleskopický hřeb v dívčině těle sám poroste společně s deformovanou kostí. "Využili jsme toho, že dlouhé kosti v nohou jsou duté, takže je zevnitř vyztužíme hřebem. Kost podrží a pojistí, aby rostla rovně. Jak dítě roste, hřeb se vysouvá," uvedl Ročák. Lékaři pokřivenou kost v několika místech přeřízli, aby se dala po částech na hřeb navléci. Dívku operoval Ročák s profesorem Janem Poulem z brněnské fakultní nemocnice.

Veronika má kvůli nemoci deformované obě nohy. Choroba postihla její stehenní kosti i bérce a ohnula holeň téměř do pravého úhlu. V prvním zákroku ji lékaři vyspravili pomocí světové novinky levou stehenní kost, dnes ráno ji operovali levý bérec. Pravou nohu ji chtějí lékaři operovat najednou při jednom zákroku.

Operace za více než milion

Lékaři doufají, že se život Veroniky zásadně změní a že se dívka poprvé v životě postaví na nohy. "Nemůžeme předem určit, jaké zatížení ten hřeb zvládne, vzhledem k tomu, že jde o první zákrok tohoto druhu v Česku. Neplánujeme ale, že hned po operaci pustíme Verunku do plné zátěže," uvedl Ročák. Lékaři dívce vyrobí speciální ortézy, které budou podporovat voperované hřeby zvenčí. "S nimi se naučí stát, chodit, a když uvidíme, že ty hřeby zvládnou zatížení i bez dodatečné pomoci, tak ji necháme, ať si sportuje, jezdí na kole a dělá, co chce, jako zdravé děti," podotkl Ročák.

Série operací bude stát více než milion korun a zaplatí je zdravotní pojišťovna. "Jsme rádi, že nám pojišťovna vyšla vstříc. Sami bychom si mohli operaci jen těžko dovolit. Dokonce jsme jednu chvíli zvažovali uspořádat na Verunčinu operaci veřejnou sbírku," řekl dívčin otec Jiří Hambálek, podle kterého už první operace jeho dceři velmi pomohla. "Hned druhý den po prvním zákroku si sedla. Moc nám to pomohlo. Při každé změně počasí jí nožky strašně bolí, každá ta zlomenina. Teď bolí jen prohnutá místa. To, co je odoperované, už ne," řekl.

Lomivost kostí je vzácné onemocnění, kterým v Česku trpí zhruba dvacet dětí. Veronika má křehké kosti od narození za šest let života měla 20 zlomenin. "Když jí jednou sundali sádru, kost se jí zlomila znovu. Je to nepředstavitelné. Kdo to nezažil, tak nepochopí. Nemůže chodit. Musíte jí vysvětlit, že ji nožky prozatím neudrží," uvedl Hambálek. Tři zákroky, jež mají dívce pomoci na nohy, skončí zřejmě letos na podzim a lékaři doufají, že v následujících měsících začne postupně chodit.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!