4. srpna 2017 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

KODL: Konečně pátek? Užívám si klidné, stereotypní víkendy v galeriích a přírodě

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Martin Kodl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Kodl | foto: Lidové noviny

Konečně klid na umění. Mé pracovní dny jsou poměrně hektické, plné shonu a jednání. Možná proto si tak rád užívám klidné stereotypní víkendy. S radostí se zajedu podívat na zajímavou výstavu nebo do některého muzea. Někdy za hranice, častěji do galerií v menších českých městech.

Většinou tam nebývá mnoho návštěvníků, takže si mohu umělecká díla prohlížet v naprostém klidu a osamění. Podobný zážitek mi dopřávají noční výstavy. Ve dne se totiž v galerijních prostorách pohybuje spousta lidí, ale v noci se můžete na umění zcela soustředit. Atmosféra přímo vybízí k tichému pozorování, meditaci a „naslouchání“ tomu, co obrazy vypráví.


Působí na mne jinak v poklidném prostředí, kdy se i já mohu uvolnit a zapomenout na všední starosti. Podobné pocity ostatně zažívám, když zůstanu sám u nás v galerii. Vnímám díla zcela jinak než v tu první chvíli, kdy jej přinese prodávající. Teprve v poklidu si uvědomím naplno jejich hloubku a krásu.

Konečně do přírody. Při odpočinku mám rád tiché pozorování. V Praze a v běžném tempu na ně není čas. Miluju přírodu, na rozdíl od dědy ale neumím malovat, tak ji rád fotím. Nevadí mi ani nepřízeň počasí, protože příroda je krásná za všech okolností. Mám taková svá čtyři „tajná“ místa, kam jezdím. Hrozně rád pozoruju barvy, tvary i atmosféru. Znovu a znovu si uvědomuji, že příroda je opravdu nejlepší umělec.

Dřív jsem často chodil na ryby, ostatně i úspěch při rybaření je z většiny založen na pozorování. Potřebuju k odpočinku něco mezi sportem a meditací. Pozorování v kombinaci s fyzickým vyčerpáním. Proto do přírody jezdím na kole nebo podnikám pěší túry. Když není čas na výlet, alespoň pracuju na zahradě. Rád třeba vykopávám brambory, možná i proto, že mám sedlácký kořínek.

Konečně zase navštívím bratra. S potěšením ho pozoruji při práci v jeho rámařském ateliéru. Mlčíme nebo vzpomínáme na krásné dětství. Náš otec nás naučil milovat přírodu i obrazy. Tyto „lásky“ nás oba provázejí celý život. A ovlivnily nás i při volbě profesí. Bratr má vynikající rámařskou dílnu aj á aukční galerii.

Autor je majitel Galerie Kodl a soudní znalec

Martin Kodl
  • 0Diskuse