Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 22 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

KUBÁNÍK: Jako z Kafkova románu. Jak se ze mě stal Josef K.?

Josef Kubáník | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Kubáník | foto: Jaroslav Jiřička

Připadám si v téhleté naší karanténě jako Josef K., když si pro něj přišli v Kafkově románu. Nechali jej na svobodě, ale stejně byl zavřený ve vězení. A teď jsou v něm se mnou všichni divadelníci a filmaři taky.

Byli jsme s Betkou Stankovou asi posledními českými herci, kteří ještě pracovali na Slovensku. 13. března, kdy se zavřely hranice, jsem si užíval natáčení vtipného seriálu Nový život od Petra Kolečka v Bratislavě. 

Do té doby veselí herečtí kumpáni byli ten den poněkud neklidní. Obava z malé čínské potvory byla všudypřítomná, takže když mi na mobilu přistála zpráva, že v devadesáti sedmi letech umřela paní Zátopková a já jsem jim to mezi natáčením obrazů smutně sdělil, vykřikli dva slovenští kolegové unisono: “koronavirus?” Pak už se začaly na obličejích zúčastněných objevovat roušky a bylo jasné, že s nimi toho moc nenatočíme. Jeli jsme tedy domů a jen díky vstřícnosti slovenských policistů nás pustili do Česka a pevně věřím, že pana řidiče vzápětí i zpátky na Slovensko a že mi nečeká někde před barákem v autě, až to celé skončí.

Druhý den jsme se ještě v mém domovském Slováckém divadle pokoušeli oprášit inscenaci Fidlovačky, protože jsme ji slíbili budoucím maturantům, ale mělo nás to varovat. Jakmile slepý houslista Mareš zpíval dojemnou skladbu Kde domov můj?, vyšlo z něj: “Kde domov můj, kde domov můj? Voda hučí po lučinách, bory šumí po skalinách, v sadě skví se jara květ, zemský ráj to naposled.”

A měl pravdu.

Přeji nám všem, ať to nečekané vězení zvládneme a máme zase co nejdřív, jak říkala moje babička, “dušu v péří”.

Josef Kubáník

V roce 1999 absolvoval Zlínskou školu umění a po dvou letech ve zlínském divadle nastoupil do Slováckého divadla v Uherském Hradišti, kde je dodnes. Začínal zcela nenápadnými rolemi, jako byl pes v komedii Poprask na laguně, který se ještě ke všemu jmenoval Pako, nebo němou postavou černocha. Ten měl za úkol během představení stěhovat stůl. Později se vypracoval k zásadnějším rolím, ať to byl Smerďakov v Pitínského dramatizaci Bratrů Karamazových, Saturnin, Andrew v Sexu noci svatojanské Woody Allena, Trigorin v Rackovi, či Štastlivec v Ostrovského Lese. Po boku Květy Fialové vytvořil hlavní roli v tragikomedii Harold a Maude, spolu si zahráli i titulní postavy v příběhu Oskar a růžová paní.

Diváci jej znají i z televizních seriálů (Gympl s (r)učením omezeným, Temný kraj, Modrý kód a další), ale věnuje se i marketingu, a to nejenom pro Slovácké divadlo, ale i pro pražské Divadlo Ungelt nebo pro vznikající dokument o posledních třech letech Václava Havla s názvem Tady Havel, slyšíte mě?. Je moderátorem uherskohradišťské Letní filmové školy a v roce 2019 napsal knihu Poslední deník Květy Fialové.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROÚDRŽBÁŘ VÝROBNÍCH STROJŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 28 000 - 35 000 Kč