17. července 2014 9:34 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Legendární projev Jakeš neplánoval. Naštval mě Gorbačov, chtěl jsem burcovat, říká

Miloiš Jakeš na letošních oslavích 1. máje | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloiš Jakeš na letošních oslavích 1. máje | foto: Šárka Kabátová, Lidovky.cz

Letos v srpnu oslaví bývalý generální tajemník ÚV KSČ Milouš Jakeš 92. narozeniny. Politik, který proslul legendárním projevem proneseným na Červeném Hrádku 17. července 1989, nevzpomíná na své „slavné“ chvíle rád. Nic z projevu si prý předem nepřipravil a na „milou holku Zagorovou“ ani nemuselo dojít.

„Základní je, že to nebyl projev. Dostal jsem desítky dotazů, tak jsem odpovídal. Jinak bych se třeba ani k paní Zagorové nedostal,“ sdělil Jakeš v rozhovoru pro TV Barrandov. Od projevu uplyne dnes, tedy ve čtvrtek, dvacet pět let.

NAPSALI JSME:

Z řeči, kterou Jakeš pronesl, nebylo podle něj nic připravené - původně měl prý pouze odpovídat na otázky. Na Červený Hrádek dorazil ze zasedání generálních tajemníků v Rumunsku, kde se mu nelíbilo chování sovětského vůdce Michaila Gorbačova. „Neměl na nic a na nikoho čas, což jsme odsuzovali. Taková situace, a on nemá na nic čas! To mě stimulovalo, abych burcoval,“ řekl Jakeš.

Kapitalismus příznivý není

Na období svého projevu nevzpomíná rád i proto, že se v důsledku Gorbačovovy přestavby začal drolit socialistický tábor a ve státech východní Evropy se obnovoval kapitalismus.

Legendární výrok

Umělci, kteří to (petici Několik vět) podepsali, žádnej z nás nebere takový platy, prostě jako berou oni... Tak řekněme paní Zagorová, je to milá holka, všechno, no ale ona už tři roky po sobě bere šest set tisíc každý rok. A další, ne šest set, milion, dva miliony berou, Jandové a jiní. 

Podívejte se například ZDE.

„Odcházela stará vedení a přicházeli noví lidé. Bylo třeba přesvědčit lidi, že musí vedení podpořit, a to nikoliv pasivně, ale aktivně. Kapitalismus - jak je vidět - přinesl sedm set tisíc nezaměstnaných, strašlivé dluhy, vše rozkradené. Kapitalismus pro lidi příznivý není,“ uvedl Jakeš.

Postěžoval si také nad aktuální situací. Jediné, co podle něj v současnosti Evropa potřebuje, je odchod Ameriky. „Je to země mnoha možností, ale to, co dělá v zahraniční politice, je neúnosné,“ vysvětlil bývalý tajemník.

roz, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!