Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 2 °C občasný déšť Předplatné LN
13. listopadu 2017 13:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Českoslovenští legionáři a jejich sibiřská anabáze

Českoslovenští legionáři | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Českoslovenští legionáři | foto: Lidovky.cz

PRAHA Uzavření Brestlitevského míru v březnu 1918 situaci československých legií zkomplikovalo. Žádný stát v dobách míru nemohl tolerovat, aby se na jeho území volně pohybovali ozbrojení a bojeschopní zahraniční vojáci, navíc ještě de iure vlastizrádci své původní země, kam mohli být vydáni. Jenže v Rusku v té době panovalo všechno, jen ne mír a občanská válka nabírala na síle.

Po úspěšných ústupových bojích u kyjevského Bachmače se legie vydaly dál na východ. Dne 26. března 1918 byla v Penze podepsána dohoda mezi Československou národní radou (ČSNR) a bolševickou vládou, která legiím umožňovala průjezd přes Sibiř až do Vladivostoku. Smlouva však legie zavazovala, že každý vlak smí převážet jen jeden kulomet a několik stovek pušek. Cestu komplikovaly úřední chaos, špatná infrastruktura a spory mezi bolševiky o to, zda vojenskou sílu legií (nebo přinejmenším jejich zbrojní arzenál) nevyužít pro vlastní účely.

Spory eskalovaly čeljabinským incidentem 14. května 1918. Když se legie přesouvaly, v Čeljabinsku se jejich transport potkal s jinou soupravou, převážející bývalé rakousko-uherské zajatce zpět do vlasti. Z vlaku někdo vyhodil kus železa, který zranil jednoho z legionářů. Ti pak vlak zastavili a pachatele zabili. Když čeljabinský sovět zahájil vyšetřování, vzal do vazby i některé z legionářů. Jejich kamarádi je se zbraněmi v ruce osvobodili, a dokonce načas obsadili celé město.

Trockij pak nechal v Moskvě uvěznit zástupce ČSNR a nařídil všem sovětům podél sibiřské magistrály, po níž se legionáři dopravovali, aby je zastavily a zcela odzbrojily. Od ČSNR legie dostaly pokyn, aby se probily do Vladivostoku i za cenu použití zbraní a proti vůli sovětské moci. Při následných střetech v Penze či Kazani legionáři de facto ovládli celou transsibiřskou magistrálu. Jejich aktivitu v Rusku zaznamenala i světová veřejnost.

Autor je historik

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky
TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky

Ať už budete chystat balíček pro sestru, kamarádku, maminku, babičku… anebo přemýšlet, jaká kosmetika by se vám hodila, v rozhodování pomohou názory žen, které ji vyzkoušely.